Slovenská delegácia vycestovala v dňoch 2. - 12. decembra 2024 na Medzinárodnú olympiádu mladých vedcov IJSO v Bukurešti. Súťaž je zameraná na porovnanie všeobecných poznatkov z biológie, chémie a fyziky. Tento rok sa jej zúčastnilo 312 žiakov z 54 krajín sveta.
Po otváracom ceremoniáli v Paláci parlamentu nám Rumunsko ukázalo nádherné zámky Peles a Bran a vianočné mestečko Sinaia. Nasledujúci deň sme si preverili vedomosti v teste s výberom odpovede. Večer na hoteli chodil aj Mikuláš. Najviac ma oslovil Národný inštitút pre jadrovú fyziku, ktorý je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov s najsilnejším laserom na svete. V sobotu nás neminul ani teoretický test, na ktorý som sa tešil najmenej. Bol zameraný na miestny chemický priemysel, jedinečnú biodiverzitu Rumunska, ale aj fyzikálne zaujímavosti. Nedeľa bola venovaná spoznávaniu mesta, jeho historickým častiam aj moderným mrakodrapom. Týždeň sme začali praktickou skúškou, ktorá pozostávala z viacerých častí, od jednoduchších experimentov z fyziky až po komplexné biologické pozorovania. Najväčší nepriateľ bol čas. Večer sme sa po dlhých 7 dňoch stretli spolu s vedúcimi na kultúrnej noci, kde každá krajina na doskách pódia zanechala kúsok svojho umenia.
Po ukončení skúškovej časti súťaže nás čakala návšteva prírodovedného múzea a nákupného centra. Na záverečnom ceremoniáli sa k nám prihovárali mnohí - prezident IJSO, ministri, zástupcovia úradov, rektori, dekani... Ich slová nás motivovali ešte viac. Hoci sa naša cesta na IJSO už skončila, mnohé iné sa nám práve začali.
Na Slovensko sa vraciam s batožinou ťažšou o bronzovú medailu, kopu sladkostí a suvenírov, ale v neposlednom rade som spoznal mnoho priateľov z celého sveta a získal nezabudnuteľné zážitky.
Za odbornú prípravu ďakujem Ing. Ide Valachovej, Mgr. Eve Kúdelovej, Mgr. Kataríne Dřízhalovej, ale aj Prírodovedeckej fakulte UK, Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK a Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU.
Michal Krumpár, V.OG