Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3 (POP 3)
je zameraný na financovanie podporných profesií v školstve
a je financovaný z nového Programu Slovensko, teda zo zdrojov Európskej únie.
Národný projekt pomôže udržať pozície školských podporných tímov, pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov v materských, základných a stredných školách, ako aj školských digitálnych koordinátorov.
Cieľom nového projektu je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II), a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pokračovať bude na školách aj pozícia školského digitálneho koordinátora.
Pracovné pozície a ich náplň:
- Pedagogickí asistenti (2 úväzky) - bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy, vykonávanie dozoru počas prestávok, sprevádzanie žiakov mimo triedy, pomáhanie pri príprave učebných pomôcok, priame vedenie alebo napomáhanie pri mimoškolskej činnosti, organizovanie spoločenských podujatí a spolupráca s rodičmi.
- Školský psychológ (1 úväzok) - poskytovanie individuálnych a skupinových psychologických služieb, poradenstvo a konzultácie žiakom, rodičom, pedagógom gymnázia, plnenie tzv. podporných služieb v škole. Spolupodieľanie sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii IVVP pre žiakov so ŠVVP, následne na ich aplikácii v praxi. Realizácia preventívnych aktivít (organizovanie prednášok, besied, exkurzií, voľnočasových aktivít a pod.) a orientačnej psychologickej diagnostiky.
- Sociálny pedagóg (1 úväzok) - mapovanie a prevencia sociálno-patologických javov v škole formou rôznych prednášok, rozhlasových relácií, besied pre žiakov, rodičov, spolupráca s inštitúciami, s pedagógmi pri preberaní vhodného prístupu k integrovaným žiakom a pri tvorbe ich IVVP, pravidelná práca s triedami na vytvorení lepšej atmosféry a klímy v triede, odborné a osvetové činnosti, zabezpečovanie sociálneho servisu pre žiakov.
- Školský digitálny koordinátor (1,5 úväzku) - poradenstvo a odbornú pomoc v oblasti zavádzania nových digitálnych metód do výchovy a vzdelávania, spätnú väzbu pedagogickým zamestnancom príslušnej školy v uplatňovaní a využívaní digitálnych metód a foriem výchovy a vzdelávania a digitálnych prostriedkov využívaných vo výchove a vzdelávaní, vzdelávanie v oblasti využívania digitálneho obsahu alebo foriem práce s digitálnym obsahom, pravidelnú informovanosť o aktuálnych možnostiach využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní a možnostiach zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti, poradenstvo v rámci digitálnych technológií, administráciu online testovaní, dostupnosť vzdelávacích zdrojov.