Spoločne vzájomným porozumením k ľudskosti
Hlavný cieľ:
Zámerom je pripraviť interaktívny putovný program pre mladých ľudí pod názvom Spoločne vzájomným porozumením k ľudskosti. Zúčastnení sa oboznámia s globálnym systémom ochrany ľudských práv, posilnia sa zručnosti komunikácie a riešenia problémov mierovou cestou, vzájomného porozumenia. Zaoberáme sa problematikou medziľudských vzťahov, ľudskými právami a slobodami v škole a v rodine. Nosnou myšlienkou je rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, akceptácia odlišností a netolerancia násilia, extrémizmu. Zorganizovaním záverečnej výstavy prispeje k zvýšeniu povedomia verejnosti.
V projekte využívame interaktívnu komunikáciu, hľadanie riešení problémov, situačné a inscenačné metódy, metódu „živých knižníc“, tvorbu projektov. Tvorivým spôsobom, vyjadrovaním vlastných názorov a prezentovaním skúseností získavajú mladí zručnosti k aktívnej ochrane ľudských práv a slobôd. Mladí najrýchlejšie a najľahšie prijímajú názory svojich rovesníkov, preto aplikujeme metódu rovesníckeho vzdelávania (mladí mladým). Prednášky, záverečná výstava a vyzvanie verejnosti k aktívnej ochrane a pomoci diskriminovaným skupinám dávajú priestor k mobilizácii verejnosti.
Celodenný učebný program určený pre žiakov základných škôl (II. stupeň) a osemročných gymnázií zameraný na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, akceptáciu odlišností a netoleranciu násilia, extrémizmu. Celé projektové vyučovanie je spracované ako elektronický materiál na webovej stránke určenej pre projekt:
https://www.spolocnekludskosti.sk/
Materiál môžu pedagógovia aplikovať na vyučovacích predmetoch: Dejepis, Občianska náuka, Etická výchova a pri výučbe prierezových tém.
Aktivity:
Prezentácia putovného programu: Spoločne vzájomným porozumením k ľudskosti v štyroch krokoch na 8 školách v regióne.
Obsah programu:
1.krok: Máme svoje práva, ale aj povinnosti...
- Globálny systém ochrany ľudských práv.
- Rozdelenie svetových systémov.
- Ochrana ľudských práv v Európe a na Slovensku.
- Extrémizmus a radikalizmus kedysi a dnes.
- Základné princípy Dohovoru OSN o právach dieťaťa (beseda s účastníkmi programu v prítomnosti psychológa, dotazník).
- Čo všetko môže škola zakazovať a čo nie (tréning, hry, vypracovanie dohovoru).
- Ako chrániť svoje práva (interaktívna komunikácia, diskusia).
- Preberám zodpovednosť za svoje konanie (tréning, hry, diskusia).
2.krok: Chceme porozumenie...
- Nie sme zlí, máme len iný názor (riešenie problémových situácií medzi rodičmi a deťmi, účasť psychológa, diskusia).
- Aj vy ste boli v našom veku (riešenie problémových situácií medzi učiteľmi, rodičmi, starými rodičmi a mladými ľuďmi, účasť psychológa, diskusia).
- Dohovor medzi rodičmi a deťmi (vytvorenie propagačného materiálu, multiplikátorská aktivita).
3.krok: Podajme si ruky...
- Žijeme spolu (tréning, výzva verejnosti na pomoc starým, chorým, osamelým a odkázaným ľuďom a ľuďom s mentálnym a fyzickým postihnutím).
- Vieme o vašej pomoci (zverejnenie spôsobu pomoci a mien dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili našej výzvy na web stránke, v regionálnej tlači a v regionálnej televízii, multiplikátorska aktivita).
4. krok: Posuň ďalej...
- Z nášho života (členovia skupiny rozprávajú o svojich životných skúsenostiach za účasti psychológa, beseda, diskusia).
Trvanie projektu: apríl 2020 – november 2020
Výška dotácie: 12 002 €
„Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Gymnázium, Ul. 17. novembra 1180, Topoľčany“.