Zmenou školy ku zmene klímy - Enviroprojekt 2023

• Zmenou školy ku zmene klímy

Enviroprojekt 2023

Téma: Predchádzanie dôsledkov zmeny klímy

Hlavným cieľom projektu pod názvom „Zmenou školy ku zmene klímy“ v roku 2023 bude revitalizovať školskú záhradu prostredníctvom vytvorenia náučných vegetačných zón k outdoorovému vyučovaniu Environmentálnej výchovy a iných prírodovedných predmetov.

Čiastkové ciele pre rok 2023:

• vytvoriť elektronické metodické a učebné materiály zamerané na predchádzanie dôsledkov zmeny klímy a overiť ich v rámci Environmentálnej výchovy a iných prírodovedných predmetov (biológia, chémia, fyzika, geografia, matematika a i.),
        • implementovať tému Predchádzanie dôsledkov zmeny klímy prostredníctvom praktickej realizácie projektového vyučovanie prírodovedných predmetov v rámci edukačného procesu a ďalších environmentálnych aktivít s akcentom na učenie v školskej záhrade,
        • inovovať Environmentálny program školy s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj, zámerom budú námety na projektové vyučovanie v kľúčových témach ako voda, pôda, biodiverzita, prírodné zdroje - zdroje klimatických zmien, odpady a následné overenie učebných materiálov v praxi cestou postupných 3 krokoch v jednotlivých témach:

Krok 1: Poznávame svoje okolie... (vytvoriť so žiakmi exteriérovú náučnú zónu s ekoučebňou,  zbierať a spracovávať empirický materiál v rámci tvorby žiackych projektov, porovnať spotrebu energie kedysi a dnes, spoznať pozitívne a negatívne dopady činnosti človeka na prostredie v regióne).

Krok 2: Monitorujeme región... (zmapovať výskyt rastlinných a živočíšnych druhov v blízkom okolí, zistiť stav zložiek životného prostredia - stupeň znečistenia vody, vzduchu a pôdy ekotestami, kyslosť dažďovej vody a pod., zmonitorovať spotrebu energie v škole a v domácnosti, zmonitorovať divoké skládky odpadu).

Krok 3: Navrhujeme riešenia... (žiaci sa budú starať o školskú záhradu, vytvoríme exteriérový chodník s tabuľami, modely alternatívnych zdrojov energie, navrhneme vlastné riešenia ekoproblémov v blízkom okolí a ochranu prírodných zdrojov z hľadiska výroby elektrickej energie a pod.).

Environmentálne zámery školy na obdobie rokov 2024 -2026:

• overené učebné materiály a metodické listy zverejniť na vlastnom edukačnom portáli a následne v spolupráci s lektormi z UKF v Nitre zrealizovať školenia pre učiteľov prírodovedných predmetov z okresu Topoľčany zamerané na aplikáciu vlastných učebných materiálov na environmentálne témy,
        • pokračovať v tvorbe nových učebných materiálov, aktualizovať vytvorené materiály z predošlých období,
        • pokračovať v starostlivosti o školskú záhradu, ďalej vysádzať pôvodné dreviny, lúčne byliny, ovocné stromy a iné medonosné rastliny.

Trvanie projektu: júl 2023 – december 2023

Výška dotácie: 2 000 €

Projekt je finančne podporený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.