Prírodovedné bádanie v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne
Naším zámerom je vyniesť výchovno-vzdelávací proces z klasických školských lavíc do prírody, vzbudiť u žiakov záujem o životné prostredie blízkeho okolia a to nielen teoretizovaním, ale vlastnou aktívnou pracovnou činnosťou so zámerom rozvinúť u žiakov schopnosť vedecky myslieť. Včleniť do vyučovania aktivity, ktoré by svojou podstatou a aktuálnosťou podnietili zvedavosť žiakov a túžbu po vzdelávaní.
Aktivitami chceme umožniť žiakom poznávať rastlinné a živočíšne druhy blízkeho okolia, starať sa o ne, monitorovať stav zložiek životného prostredia v okolí a získané informácie vedieť spracovať do žiackych vedeckých projektov s návrhom vlastných riešení na daný problém.
1. Bezhraničný svet prírody:
- Poznávacia časť: vytvoriť interiérový náučný chodník s akváriom, vertikálnou záhradou, sadiť, starať sa o rôzne druhy rastlín, spoznávať životné prejavy rastlinných a živočíšnych druhov, zbierať a spracovávať empirický materiál v rámci tvorby projektov.
- Monitorovacia časť: zmapovať výskyt rastlinných a živočíšnych druhov v blízkom okolí a zistiť prítomnosť negatívnych zásahov človeka do prírody okolia.
- Progresívna časť: starostlivosť o rastliny vo vertikálnej záhrade a živočíchy v akváriu (vlastná práca detí ich naučí chrániť to, čo vytvorili), vytvoriť exteriérový chodník s informačnými tabuľami v školskej záhrade.
2. Prírodné zdroje. A čo bude nasledovať?
- Poznávacia časť: porovnať spotrebu energie kedysi a dnes, spoznať zdroje energie.
- Monitorovacia časť: zmonitorovať spotrebu energie v škole a v domácnosti, zistiť zdroje energie v blízkom okolí.
- Progresívna časť: tvorba modelov alternatívnych zdrojov energie, vysvetľovanie princípov fungovania.
3. Globálne problémy ľudstva optikou žiakov:
- Poznávacia časť: spoznať ekologické problémy v škole a jej okolí, vytvoriť zbierky ekologických pokusov a realizovať ich.
- Monitorovacia časť: zistiť stav zložiek životného prostredia (stupeň znečistenia vody, vzduchu a pôdy ekotestami, kyslosť dažďovej vody a pod.), zmonitorovať divoké skládky odpadu.
- Progresívna časť: navrhnúť riešenia ekoproblémov.
Trvanie projektu: október 2019 – november 2020
Finančná dotácia vo výške: 2 290 €
„Tento projekt (táto aktivita) sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.“