Opäť sme dostali príležitosť vycestovať do zahraničia a inšpirovať sa prácou našich zahraničných kolegov. V termíne od 7. – 13. apríla 2024 sme sa vďaka projektu Erasmus+ zúčastnili pozorovania pri práci, tzv. job shadowing, v slnkom zaliatom Španielsku.
Cieľom tejto mobility bolo spoznať vzdelávací systém našej hosťovskej krajiny, vzájomne sa inšpirovať a obohatiť svoje vyučovacie metódy a postupy, zdieľať skúsenosti či už po odbornej stránke v predmetoch anglický jazyk a psychológia, ale aj v prístupe k žiakom so špeciálnymi potrebami.
Naši kolegovia zo strednej školy Institut Montserrat Roig v meste Terrassa, približne 30 km od obľúbeného veľkomesta Barcelona, nás nielen vrúcne privítali, pohostili, ale nás aj počas celého týždňa detailne oboznámili s chodom ich školy a celkovým fungovaním školského systému v Španielsku a Katalánsku.
Škola v Terrasse, ktorú sme navštívili, poskytuje svojím študentom všeobecné stredoškolské vzdelanie, podobné nášmu gymnáziu. Avšak, v poobedných až večerných hodinách svoje brány nezatvára, no ďalej vzdeláva študentov v rámci odborných a praktických programov, napríklad obchod, marketing, ekonómia a iné. Táto dvojfázová forma vyučovania však nebola jedinou odlišnosťou, ktorá nás prekvapila.
Vyučovacie hodiny sú o 10 minút dlhšie, prestávky medzi hodinami žiadne, až na 1 veľkú prestávku ktorá trvala 30 minút, počas ktorej žiaci trávili čas vonku, športovali alebo sa rozprávali s kamarátmi na čerstvom vzduchu. Spomedzi predmetov nás najviac zaujali rôzne cudzie jazyky, ktoré majú žiaci možnosť študovať – nielen angličtinu a francúzštinu, ale aj starovekú gréčtinu či latinčinu, ktoré sú pevnými základmi mnohých súčasných jazykov. Učenie jazykov tiež podporuje a podnecuje aj predmet čítanie, počas ktorého je úlohou žiakov čítať si nejakú knihu, či už v katalánčine, španielčine alebo angličtine.
Vďaka pozorovaniam na hodinách sme boli oboznámení aj s priebehom vyučovacích hodín, ktoré mali častokrát formu projektového vyučovania. Na hodinách bola prítomná aj anglicky hovoriaca lektorka z USA, ktorá pripravovala zadanie na projekt, kde prostredníctvom CLIL metódy žiaci prepájali vedomosti z predmetu dejepis s využívaním anglického jazyka, nakoľko ich témou bolo vytvoriť projekt na rôzne oblasti týkajúce sa Španielska v 18. storočí, ako napríklad móda, umenie, vojny a iné. Svoje projekty potom žiaci spracovávali vo viacerých formátoch – prezentácia, interview či video. Efektívnu prácu na hodine určite pomohol zabezpečiť aj fakt, že všetci žiaci obdržali na začiatku svojho štúdia školský laptop, ktorý využívajú aktívne nielen na hodinách, ale aj doma, nakoľko všetky materiály sú pre nich dostupné v elektronickej a online forme. Zaujímavosťou je tiež, že žiaci na tejto škole majú zakázané používať mobilné telefóny, či už počas vyučovania alebo cez prestávku, čo evidentne znižovalo mieru rozptýlenia v triedach počas vyučovania.
Ďalším inšpirujúcim faktom pre nás bolo, že na škole veľmi aktívne pôsobí aj inkluzívny tím špeciálnych pedagógov a odborných zamestnancov, ktorí svojou prácou pomáhajú študentom so špeciálnymi potrebami. Na škole sme sa stretli s viacerými deťmi, ktoré mali buď zdravotné znevýhodnenie, pochádzali z cudzej krajiny alebo mali ťažkosti v učení. Pre týchto žiakov boli vyčlenené hodiny, ktoré boli prispôsobené presne ich potrebám, či už šlo o intenzívnu výučbu katalánčiny alebo aj rozvíjanie rôznych zručností.
Pedagógovia školy v Terrasse nás spolu so študentmi počas jedného dňa previedli aj spomínanou Barcelonou, vďaka čomu sme spoznali architektúru, tradície a kultúru tohto nádherného mesta. Sme veľmi vďační za atmosféru, ktorú sme mohli zažívať počas celého týždňa, a to nielen v škole, ale aj na výlete, alebo na spoločnej rozlúčkovej večeri, kde sme mohli Španielsko tak trošku aj „ochutnať“, keď nám na stole pristáli tapas (malé občerstvenie, malé porcie jedál rôzneho druhu) od výmyslu sveta.
Čarom takejto mobility pre učiteľov je, že nezískate len nové pracovné skúsenosti, ale nadobudnete priateľstvá a autenticky spoznávate kultúry rôznych európskych krajín.
Španielsko v nás zanechalo veľa krásnych zážitkov, motivácie, inšpirácie a posilnilo lásku k nášmu učiteľskému poslaniu.
Mgr. Natália Jamborová
PaedDr. Natália Peciarová