Prípravné kurzy k prijímacím skúškam 2025
Bližšie k Európe
V rámci projektu Bližšie k Európe (Closer to Europe), vďaka finančnej podpore Európskej únie a programu Erasmus+ sa 4 pedagógovia nášho gymnázia zúčastnili odborných kurzov v Alicante, Španielsko. Ich cieľom bolo získať nové vedomosti a zručnosti v oblasti digitalizácie, nových IKT technológií, moderných vyučovacích metód, environmentálnej udržateľnosti, aktívneho občianstva a účasti na demokratickom živote ako aj rozvoj sociálnych a medzikultúrnych kompetencií a kritického myslenia.
Kurzy, ktoré sme absolvovali v Alicante, Španielsko, (október 2024)
- MINDFULNESS AND MEDITATION
- INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES, WEB APPLICATION, SOCIAL NETWORKS & ONLINE TOOLS FOR A NEW EDUCATION
- GREENER SCHOOLS FOR A SUSTAINABLE FUTURE
- CREATIVE MINDS: TOWARDS AN ACTIVE CITIZENSHIP AND PROBLEM-SOLVING
Vďaka jednotlivým kurzom v zahraničí sme nadobudli širší pohľad na oblasť vzdelávania, zdieľali poznatky so svojimi kolegami z iných krajín a zároveň mali možnosť osvojiť si osvedčené postupy v oblasti vzdelávania.
Španielsko sme navštívili len na pár dní, ale spomienky nám ostanú navždy. Veľa sme zažili, niečo nové ochutnali, no najmä sme stáli tvárou v tvár inej kultúre, novým ľuďom a pracovným výzvam.
Mgr. Ľubica Candráková
Podrobnejšie informácie o kurzoch, ktoré sme absolvovali v Španielsku ponúkame vo videu.
Záložka do knihy spája školy 2024
Národný inštitút vzdelávania a mládeže a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2024 už 15. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Jeho cieľom je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny knižných záložiek.
Tento rok sa doň opäť zapojili naši žiaci I. – IV. ročníka osemročného gymnázia. Ich úlohou bolo ľubovoľnou technikou vytvoriť záložky na tému Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat.
Vlani sme nadviazali spoluprácu so školou v Tepliciach. Veľmi nás potešilo, že nám v rámci tohto ročníka bola pridelená partnerská škola z Českej republiky, konkrétne Gymnázium Svatopluka Čecha 683, Kojetín.
Niektorí žiaci si vybrali zvieratá z obľúbených knižných príbehov, ktoré čítali, iní sa rozhodli pre motívy zvieracích hrdinov z animovaných rozprávok alebo filmov. Pre svojich rovesníkov z partnerského gymnázia v Kojetíne zhotovili rozmanité záložky. Pri ich výrobe používali pastelky, fixky a vodové farby. Do práce zapojili nielen svoje šikovné ruky, ale najmä nespútanú fantáziu a vynaliezavosť. Dúfajú, že záložky, ktoré s nadšením vyrábali, sa budú študentom v Českej republike páčiť a stanú sa ich praktickou pomôckou pri čítaní v škole, v knižnici aj doma.
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa do projektu zapojili, pretože sa im podarilo vytvoriť naozaj pestré záložky. Zároveň naše poďakovanie patrí pani riaditeľke PaedDr. Martine Mazáňovej, PhD., ktorá nás aj v tomto ročníku podporila a venovala žiakom a kolegom z partnerského gymnázia vecné suveníry.
Náš balík cestuje k našim kolegom a ich študentom do Kojetína. Posielame im srdečné pozdravy z Topoľčian, ďakujeme za skvelú spoluprácu a želáme príjemné prežitie jesenných prázdnin.
Mgr. Miriam Sedláčeková
Ďalšia žiacka mobilita Erasmus+ na Sicílii
Začiatkom septembra sme dostali jedinečnú príležitosť vycestovať cez program Erasmus+ na Sicíliu. Dlho sme neváhali a 5. októbra 2024 sme vycestovali na 17 dní do Messiny.
Na letisku v Catanii nás privítal teplý vánok a hlučná vrava Talianov. Messina nebola iná. Krásne historické mesto plné malých katedrál a kostolíkov bolo naším útočiskom počas celého pobytu na Sicílii.
Neprehliadnuteľné však boli malé kultúrne rozdiely, ktoré sme zažili hneď prvý deň školy. Vládol tu „organizovaný chaos“, no vďaka našim skvelým spolužiakom a ochotným učiteľom sme zvládli všetko bez problémov. Pravdou zostáva, že nie vždy sme si rozumeli, pretože angličtina nepatrí medzi obľúbené jazyky Talianov. Objednanie si v reštaurácii bolo niekedy skutočnou výzvou, ale o to lepšie jedlo chutilo. Vyskúšali sme mnohé tradičné pochutiny ako granita, arancini alebo cannola a nesmieme zabudnúť ani na obľúbenú pizzu či špagety. Poobedné chvíle v kruhu našich spolužiakov nám spríjemňovala vôňa pravej talianskej kávy.
Počas voľných víkendov sme vycestovali na nádherné miesta. Jedným z najkrajších výletov bola Taormina. Mesto, ktoré sa pýši na upätí skál nás prekvapilo svojou jedinečnou architektúrou. Neobišli sme tu ani prehliadku starovekého amfiteátru. Ďalším očarujúcim miestom bol ostrov Vulcano. Ostrov typický svojím sírovým zápachom a sopkou, z ktorej sme videli celé Lipárske ostrovy.
Pobyt na Sicílii sa nám zapíše hlboko do spomienok. Spoznali sme množstvo milých ústretových ľudí, objavili nové tradície a kultúry, a tak odchádzame bohatší o neuveriteľné zážitky a skúsenosti.
Ďakujeme za možnosť vycestovať na Sicíliu a prajeme všetko dobré tým, ktorí rovnako vďaka projektu Erasmus+ a našej škole vycestujú do zahraničia.
Samuel Krištof, Matej Valach, Timotej Lukoťka, IV.D
13
Petržalské súzvuky Ferka Urbánka 2024
V CIK CAK Centre v Bratislave sa dňa 25.10.2024 konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže pre začínajúcich autorov Petržalské súzvuky Ferka Urbánka 2024. PSFU je celoslovenská súťaž neprofesionálnych autoriek a autorov, ktorí súťažia v štyroch vekových a dvoch žánrových kategóriách.
Jubilejný 35. ročník celoslovenskej literárnej súťaže, do ktorej sa prihlásilo 132 účastníkov s 274 literárnymi prácami, hodnotili porotcovia Marta Hlušíková, Dado Nagy a Erik Ondrejička.
Vyhodnotenie súťaže bolo spojené s hodnotiacim seminárom a predvečerným literárnym programom, na ktorom sa predstavili spisovateľky Adriana Macháčová a Mariana Čengel Solčanská.
Našu školu úspešne reprezentovala Laura Godálová (4.C). V kategórii mládež do 20 rokov získala za svoj súbor poézie 1. miesto. Srdečne blahoželáme.
Mgr. Zuzana Martišková
Škultétyho rečňovanky 2024
Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho Veľký Krtíš, v spolupráci s Mestom Veľký Krtíš, za účasti odbornej poroty vyhodnotila XXXIII. ročník celoslovenskej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe Škultétyho rečňovanky.
Odborná porota: Ján Petrík, predseda, PhDr. Ľubica Kepštová, Peter Gajdošík hodnotili 298 prác od 159 účastníkov súťaže. Našu školu úspešne reprezentovali žiačky zo 4.C.
Lucia Murínová získala 1. miesto v tretej kategórii a Laura Godálová bola v tejto kategórii ocenená 2. miestom. Obe súťažili so svojou vlastnou literárnou tvorbou poézie.
Slávnostné vyhodnotenie súťaže, beseda s odbornou porotou a rozborový seminár sa konali 18.9.2024 v Hontiansko - novohradskej knižnici A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši. Súčasťou vyhodnotenia bola aj prehliadka pamätnej izby štúrovského dejateľa Augusta Horislava Škultétyho a slávnostný pietny akt spojený s kladením vencov pri jeho pomníku.
Mgr. Zuzana Martišková
3
Literárny Kežmarok 2024
Mesto Kežmarok, jedna zo vstupných brán do Vysokých Tatier, sa pýši nielen viac ako 750-ročnou históriou, ale aj cennými umeleckými národnými kultúrnymi pamiatkami a literárnou súťažou, ktorá má 59-ročnú tradíciu.
Literárny Kežmarok je celoslovenská literárna súťaž žiakov základných škôl a študentov stredných škôl v Slovenskej republike a slovenských žiakov a študentov základných a stredných škôl v zahraničí.
V piatok 4. októbra 2024 sa v Kežmarku konalo vyhodnotenie 59. ročníka súťaže LITERÁRNY KEŽMAROK 2024. Podujatie doplnil bohatý sprievodný program. Ambasádorom Literárneho Kežmarku bol textár Vlado Krausz. Účastníci absolvovali stretnutie s porotou, zúčastnili sa na otvorení výstavy Ján Kollár - Syn Slávy k 200. výročiu vydania diela Slávy dcera. Potešil koncert Katky Knechtovej, ktorý organizátori pripravili pre účastníkov v historickom Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku a slávnostné odhalenie sochy P. O. Hviezdoslava pred budovou Evanjelického lýcea v Kežmarku.
Porota hodnotila 455 prác od 209 účastníkov. V kategórii študenti SŠ prvé miesto za poéziu získala Laura Godálová (IV.C), druhé miesto patrí Lucii Murínovej (IV.C). Víťazkám srdečne blahoželáme.
Mgr. Zuzana Martišková
To najlepšie z Autosalónu Autoshow v Nitre
Dňa 3.10.2024 sme mali jedinečnú možnosť navštíviť Autosalón Autoshow v Nitre, jedno z najväčších podujatí svojho druhu na Slovensku. Pre každého nadšenca technológií či áut, to bol doslova raj na zemi.
Autosalón nám predstavil širokú škálu vozidiel, od mestských automobilov cez športové vozidlá až po zásahové vozidlá. V stánkoch väčšiny výrobcov sme mali možnosť sadnúť si do najnovších modelov, a nielen ako pasažieri, ale aj v simulátoroch sme si mohli otestovať naše schopnosti viesť motorové vozidlo. Mali sme možnosť objednať sa na testovaciu jazdu mnohých modelov áut značky Hyundai. Taktiež nás oslovila možnosť simulácie autonehody, a to bolo pre nás aj zážitkové ponaučenie, aby sme v budúcnosti jazdili bezpečne.
Prezentované boli novinky značiek Škoda, Mitsubishi, Citroen, Hyundai, Kia, Peugeot, Honda...
Výstava bola obohatená o veľkolepú udalosť - Majstrovstvá SR v elektronických športoch. Mohli sme na vlastné oči vidieť súťaže v najpopulárnejších počítačových hrách či dokonca si vyskúšať na vlastnej koži hry na najnovších herných konzolách či VR simulátoroch.
Pre nás bol Autosalón nielen zábavným zážitkom, ale aj zdrojom nových informácií. V závere sme zistili, že automobilový svet sa rýchlo mení. Budúcnosť bude patriť moderným ekologickým technológiám, ktoré nám budú uľahčovať každodenný život.
Veľká vďaka patrí Mgr. Ivanovi Kopčanovi a Mgr. Rudolfovi Krošlákovi za zorganizovanie exkurzie.
Michaela Čanigová, III.A
Petra Kmeťová, III.A
Európska noc vedy 2024
Dňa 27.9.2024 sa uskutočnila odborná exkurzia z matematiky. Zúčastnilo sa jej 33 žiakov (výber žiakov školy) pod vedením Ing. I. Valachovej a Mgr. E. Kúdelovej.
Konal sa už 18. ročník Európskej noci vedy 2024, ktorá je symbolom spojenia medzi výskumníkmi a verejnosťou.
Okrem návštevy vedeckých stánkov, ktorými sa prezentovali hlavne VŠ technického a prírodovedného zamerania z celej SR, sme sa zúčastnili veľmi zaujímavých prednášok, rôznych interaktívnych workshopov a experimentov.
Hlavnou témou Európskej noci vedy 2024 bola KOMPLEXITA.
Ing. I. Valachová
4
Medzinárodná konferencia k projektu „Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy" (SK-Klíma)
Dňa 10. októbra 2024 sa uskutočnila Záverečná konferencia venovaná Programu „Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy" (SK-Klíma), financovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu.
Konferenciu oficiálne otvorila štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Gabriela Matečná, ktorá vyzdvihla vzájomnú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Nórskym kráľovstvom. V rámci úvodného bloku vystúpili aj zástupcovia Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva z Viedne, Nórskej agentúry životného prostredia, Nórskeho riaditeľstva pre vodné zdroje a energetiku, spolu s predstaviteľom Národného kontaktného bodu z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
Naša škola v rámci tohto programu získala podporu vo výške 38 950 €. Z Nórskych fondov 85% (33 107,50 €) a zo Štátneho rozpočtu SR výške 15% (5 842,50 €). Vďaka patrí aj zriaďovateľovi, ktorý poskytol škole 2 050€ na spolufinancovanie.
Vzájomne sme zdieľali so zástupcami miest, škôl, občianskych združení a univerzít skúsenosti a benefity, ktoré sme vďaka realizácii programu Programu SK-Klíma získali.
Martina Mazáňová, riaditeľka školy, v rámci konferencie prezentovala náš úspešný projekt pod názvom Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne, ktorý bol zameraný nielen na vizuálnu zmenu, ale predovšetkým na zmenu v myslení žiakov i učiteľov.
Upravili sme exteriér a interiér školy, vytvorili sme náučné zóny, ekologickú učebňu, vertikálne záhrady, akváriá, pocitový chodník, hmyzie domčeky, vtáčie búdky, bylinkovú špirálu, kompostéry a zaviedli sme triedenie odpadu. Vlastnú praktickú učebnicu Environmentálnej výchovy pod názvom Zmenou školy ku zmene klímy sme aplikovali vo vyučovacom procese. Enviropodujatiami sme prispeli k rozvíjaniu moderného pohľadu na životné prostredie u našich žiakov, pedagógov i verejnosti a aktivitami získali nespočetné množstvo odborných poznatkov a skúseností, zážitkov z akcií, exkurzií a zahraničných ciest do mesta Oslo v Nórsku.
Spolupracovali sme s UKF v Nitre, Råholt ungdomsskole v Nórsku, s Gymnáziom v Šahách a OZ VAU – Občianske združenie Viac ako učenie.
Realizáciou demonštračných aktivít v prírode chceme naďalej učiť žiakov vnímať prírodu, cítiť zmeny a ovplyvňovať ich myslenie v prospech prírody. Učíme ich, že na všetky otázky nájdu odpovede v prírode.
Sme si vedomí, že nie je ľahké vyriešiť globálne problémy, zmenu klímy, množenie odpadov, materializmus, energetickú krízu. Ale snáď stačí „aby človek ostal človekom“.
PaedDr. Martina Mazáňová, PhD.
Ing. Mgr. Miriam Harwood
JURINOVA JESEŇ 2024
V Kysuckej knižnici v Čadci sa konal festival duchovnej tvorby a už 20. ročník celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby v kategóriách próza a poézia. Štvrtok 10. 10. 2024 o 17.00 hod. sa po besede a rozborovom seminári s odbornou porotou (Katarína Džunková, Teodor Križka, Ján Gallik) konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov a dialógy pod lampou. Program obohatila Kapela Kapucíni, víťazné ukážky čítali Jozef Šimonovič a Martina Mareková.
Porota hodnotila súťažné práce 62 súťažiacich, ktorí zaslali celkovo 200 súťažných prác. Našu školu úspešne reprezentovala Lucia Murínová (IV.C), ktorá za svoju poéziu získala v súťaži čestné uznanie.
Olympiáda SJL – školské kolo
Dňa 9. októbra 2024 sa uskutočnilo školské kolo 17. ročníka olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Súťaž každoročne vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s cieľom prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov v materinskom jazyku.
Školské kolo olympiády zo SJL tvorili tri časti. Prvú časť predstavoval elektronický online test. Obsahoval 25 úloh orientovaných na vedomosti z jednotlivých jazykových rovín. Druhá časť bola zameraná na transformáciu vybraného textu na určený žáner – charakteristiku. V tretej časti súťažiaci predviedli svoj rečnícky talent a ukázali dar reči. Pripravili si krátky prejav korešpondujúci so zadanou témou.
Školského kola olympiády zo SJL v rámci kategórie C sa zúčastnili ôsmi žiaci z tercie a siedmi žiaci z kvarty.
Najúspešnejší sa umiestnili na prvých štyroch miestach:- miesto – Lucia Vlčková (IV.OG)
- miesto – Martina Mečárová (IV.OG)
- miesto – Karolína Trgiňová (III.OG)
- miesto – Dominika Kováčiková (III.OG)
Víťazom srdečne blahoželáme! Všetkým zúčastneným ďakujeme za preukázanie teoretických vedomostí aj praktických rečníckych zručností. Veríme, že získali nové skúsenosti, ktoré využijú nielen v budúcom ročníku súťaže, ale aj v bežnom živote.
V okresnom kole olympiády zo SJL v kategórii C bude naše gymnázium reprezentovať Lucia Vlčková zo IV. OG triedy. Držme jej spolu palce 13. novembra 2024!
Mgr. M. Sedláčeková, PhDr. A. Mikulová
6
Voľby do Školského parlamentu
Dňa 1.10.2024 sa na našej škole konali Voľby do Školského parlamentu, v ktorých si študenti zvolili 3 nových členov. Víťazmi tohtoročných volieb sa stali:
- Vladimír Chrenko (III.A)
- Šimon Hlocký (V.OG)
- Filip Macko (IV.B)
Členovia boli predstavení prostredníctvom Instagramu.
"S Hviezdoslavom do lavíc"
"S HVIEZDOSLAVOM DO LAVÍC" je umelecko – vzdelávacie podujatie, ktoré originálnym spôsobom prepája krásu slovenskej poézie s hudbou.
Projekt je zameraný na podporu rozvoja kultúrnosti detí a mládeže, oživenie ich záujmu o literatúru v spojení s hudbou.
Projekt realizuje František Báleš Ansámbel v spolupráci s O.Z. Musica Cordis, zložený z popredných slovenských profesionálnych hudobníkov, ktorí sú zároveň skúsenými pedagógmi.
Z raritného spojenia hudby a slovenskej poézie ansámbel vydal dva oceňované CD albumy:
Sonety (2021 - cena Radio Head Awards za najlepší jazzový album roka),
Básne Múzické (2023 - cena verejnosti v ankete Esprit Jazz Awards).
Edukácia je prioritou ansámblu a podujatie „S Hviezdoslavom do lavíc“ videlo už viac než 3000 žiakov stredných, základných a aj vysokých škôl.
Letná univerzita stredoškolákov 2024
Ahojte! Volám sa Miroslav Bujna. Začiatkom školského roka som sa zúčastnil Letnej univerzity pre stredoškolákov, ktorú už niekoľko rokov organizuje Slovenska technická univerzita v Bratislave. Vďaka tomuto podujatiu som prežil tri nezabudnuteľné dni.
Stretol som množstvo úžasných ľudí – študentov iných stredných škôl, vysokoškolákov a ich vyučujúcich. Získal som množstvo informácií a nezabudnuteľných zážitkov. Hlavným dôvodom však bola prehliadka univerzity, resp. jednotlivých fakúlt STU: Materiálovotechnologická fakulta so sídlom v Trnave, Strojnícka fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Stavebná fakulta, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, Fakulta architektúry a dizajnu, Fakulta informatiky a informačných technológií a Ústav manažmentu v Bratislave.
Okrem priestorov fakúlt sme boli oboznámení s odbormi, ktoré sa tam dajú študovať a aké je ich uplatnenie na trhu práce.Účasťou na tomto podujatí som sa stal ambasádorom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, čo znamená, že ak by ste chceli získať viac informácií o tejto univerzite, veľmi rád vám zodpoviem vaše otázky.
Miroslav Bujna, IV.C
Odborná exkurzia z ENV v Arboréte Borová hora a FEE TU vo Zvolene
Dňa 26.9.2024 sa zúčastnilo 26 žiakov 1. – 4. ročníka štvorročného gymnázia v sprievode učiteliek Mgr. S. Krajčíkovej a Mgr. A. Haninovej odbornej exkurzie z environmentálnej výchovy.
Najskôr navštívili Arborétum v Borovej hore, ktoré je unikátne výskytom 450 druhov pôvodných stredoeurópskych listnatých a ihličnatých drevín a viac ako ich 1000 rôznych foriem a kultivarov.
Následne sa žiaci premiestnili na Fakultu ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, kde žiakom pracovníci fakulty predstavili tri študijné programy, laboratórium rádioenvironmentalistiky, projekty fakulty, záverečné práce s možnosťou stretnúť sa so študentami fakulty.
Získané poznatky z exkurzie budú môcť naši žiaci využiť aj v budúcnosti pri výbere svojho budúceho povolania.
Mgr. S. Krajčíková
Žiacka konferencia - Rok kresťanskej kultúry
Dňa 18.9.2024 sa konala Žiacka konferencia k Roku kresťanskej kultúry na Slovensku v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Zúčastnili sa jej aj dvaja študenti nášho gymnázia - Nina Paulenová (IV.C) a Dávid Valášek (III.D).
V úvode odzneli príhovory riaditeľky Ponitrianskeho múzea Mgr. Patrície Žáčikovej, podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Ing. Tibora Csengera a nitrianskeho biskupa Prof. ThDr. Viliama Judáka, PhD. Podujatie umelecky obohatil aj popredný slovenský herec Jozef Šimunovič, ktorý predniesol významné dielo z čias Veľkej Moravy, Proglas.
Následne začali súťažiaci s prezentáciou svojich prác. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Kategóriu A reprezentovali ôsmi žiaci druhého stupňa základných škôl a kategória B patrila šiestim študentom stredných škôl a gymnázií.
Naši študenti písali o významných osobnostiach v Nitrianskom kraji. Nina Paulenová sa venovala životnému príbehu kňaza Alfonza Paulena, ktorý to počas života nemal vôbec jednoduché. Cirkev bola počas komunizmu prenasledovaná a sčasti aj zakazovaná. Preto bol aj Alfonz Paulen prenasledovaný a neskôr zatknutý. Momentálne prebieha proces jeho blahorečenia.
Dávid Valášek písal o známom kňazovi pôsobiacom v topoľčianskej farnosti Ladislavovi Dorušákovi. Stal sa kňazom, neskôr kaplánom a kanonikom Trnavskej arcidiecézy. Nenarodil sa síce v tomto regióne, ale zanechal tu veľkú stopu. Zaslúžil sa o výstavby a rekonštrukcie množstva kostolov, škôl, farských úradov, či kalvárie v Topoľčanoch.
Päťčlenná porota to nemala pri rozhodovaní jednoduché. Kontrolovala obsahovú stránku napísanej práce, logickú nadväznosť informácií, bibliografické zápisy, spôsob a rétoriku prezentovania, dodržanie či sformulovanie svojho vlastného záveru. Naším žiakom držali palce aj spolužiaci, ktorí ich prišli podporiť do hľadiska.
V kategórií B zvíťazil náš žiak III.D triedy Dávid Valášek, k čomu mu srdečne blahoželáme. Obom našim študentom ďakujeme za reprezentáciu.
Mgr. B. Margová
Adaptačný program a Osobnostno-sociálny rozvoj
Aj v tomto školskom roku sme pripravili Adaptačný program pre žiakov prvého ročníka. Vďaka rôznym aktivitám sa zoznámili s novými spolužiakmi a našim gymnáziom.
Veríme, že spokojnosť a úsmevy budú zdobiť tváre našich prvákov aj naďalej. Prajeme im príjemné stredoškolské štúdium a veľa úspechov.
Žiaci piateho ročníka absolvovali prvý blok osobnostno-sociálneho rozvoja s názvom Sme jeden tím, ktorý bol zameraný na podporu komunikácie, spolupráce a dobrých medziľudských vzťahov v triednom kolektíve.
PaedDr. Natália Peciarová
Mgr. Ľudmila Siládi Rosová
Odborná exkurzia Auschwitz- Birkenau
Dňa 10.9.2024 naša škola usporiadala dejepisnú odbornú exkurziu do Poľska. Absolvovali sme prehliadku koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau v Osvienčime.
Po príchode do prvej časti koncentračného tábora - Auschwitz, nás čakala novootvorená vstupná hala, kde sa z reproduktorov ozývali mená zosnulých ľudí v tomto tábore. Po tábore nás sprevádzali dve sprievodkyne, ktoré nám okrem života v táboroch porozprávali aj o skutočných príbehoch preživších.
Kráčať po stopách krutej minulosti nenechalo nejedno oko suché. Strach a hrôzu bolo cítiť na každom rohu aj po takmer 80 rokoch od oslobodenia tábora. O pár kilometrov ďalej sa nachádzala druhá, väzňami vystavaná časť tábora - Birkenau. Pri prechode pôvodnou bránou, ktorou prechádzali aj deportovaní ľudia, ktorí boli surovo nahádzaní do dobytčích vagónov, nám prebehol mráz po chrbte. V Birkenau sme si vypočuli ešte desivejšie príbehy ľudí, ktorí museli znášať každodenné utrpenia v podobe zlých hygienických podmienok, epidémií, problémami s potkanmi či teplotou v barakoch.
Minulosť je niečo, na čo by sme nikdy nemali zabudnúť ak nechceme, aby sa niečo podobné ešte niekedy zopakovalo.
Laura Drábiková, IV.D