Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne

        • Cestovateľská bodka za projektom

           

          Oslo, 21.08. - 23.08.2023

           

          V auguste, 21.08. - 23.08.2023, sme opäť vycestovali do Nórska. Dve žiačky, Simona Zifčiaková a Ema Smatanová, spolu s pani učiteľkou Mgr. Katarínou Adamíkovou a pani zástupkyňou Ing. Mgr. Miriam Harwood navštívili školu SKI videregående skole, kde sa konalo stretnutie so školskou poradkyňou Hanne Beate Gulbrandsen. Na stretnutí sme spoločne prekonzultovali školské kurikulum pre environmentálne predmety a získali informácie o zavedení nového predmetu Bærekraftlinja – Línia udržateľnosti. Nasledovala prehliadka interiéru a exteriéru školy. Na mieste školy sme si obzreli rozsiahly areál vrátane externých učební.

          Vo voľnom čase sme mali možnosť spoznať Oslo v rámci plavby loďou, prehliadkou mesta a návštevou rôznych významných miest.

           

           

              

           

          ________________________________________________________________________________________

          TV NITRIČKA

          Úspech topoľčianskeho gymnázia

           

           

          ________________________________________________________________

           

          Záverečná konferencia k projektu ACC03P02

           

           „Príroda je jediná kniha, ktorá na všetkých stránkach ponúka zaujímavý obsah.“

          Johann Wolfgang von Goethe

           

          Dňa 23.06.2023 sa v priestoroch školy konala Záverečná konferencia k projektu Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne. Projekt realizujeme vďaka podpore z Nórskych grantov, Štátneho rozpočtu SR v rámci programu SK-Klíma a spolufinancovaniu z NSK. Environmentálna výchova sa vyučuje v školách ako prierezová téma. U nás má však osobité miesto. Vyučuje sa aj ako predmet v 1. ročníku.

          Hlavným zámerom výučby je naučiť žiakov, že odkedy je človek človekom, je súčasť prírody. Má v nej svoje miesto, príroda ho akceptuje, ale nemusí to byť donekonečna. V prírode platia zákony ako boj o život, prirodzený výber, či adaptácia. A tieto zákony platia aj pre ľudí.

          V rámci Environmentálnej výchovy učíme žiakov žiť v skutočnej symbióze s prírodou a ľuďmi vo svojej blízkosti, hľadať odpovede na rôzne otázky. Napríklad ako spolunažívať v pokoji, ako sa presadiť, aké farby sa k sebe hodia, pretože príroda je veľká umelkyňa.

          Vďaka finančnej podpore sme upravili školské záhrady tak, aby sa žiaci mohli učiť vonku. Zároveň sme vytvorili učebné materiály pre učiteľov a žiakov zamerané na praktickú realizáciu projektového vyučovania. V aktivitách sú spojené poznatky z biológie, chémie, fyziky, geografie, informatiky a ďalšie.

          Ing. Branislav Becík, PhD., predsedu NSK, sa stal krstným otcom našej knihy pod názvom Zmenou školy ku zmene klímy. Autormi sú Imo Jakab, Zuzana Pucherová, Lucia Szabová, Soňa Krajčíková, Martina Mazáňová.

          Našej knihe prajeme, aby  bola pre žiakov a učiteľov pestrou pomôckou, ktorá ich bude motivovať, aby s radosťou objavovali tak zaujímavý obsah, aký ponúka príroda sama.

          PaedDr. Martina Mazáňová, PhD.

           

           

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

           

          _______________________________________________________________________________

          _________________________________________________________________________________

          Oslo, 22.05. - 24.05.2023

          V dňoch 22.05. - 24.05.2023 dvaja žiaci našej školy, Zuzana Čimborová a Viliam Laudon dostali možnosť vycestovať do hlavného mesta Nórska – Osla spolu s pani riaditeľkou PaedDr. Martinou Mazáňovou, PhD. a pani učiteľkou Mgr. Norou Kleinovou. Ich úlohou bolo odprezentovať projekt s názvom “Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne", ktorý bol podporovaný nórskymi fondmi.

          Keďže išlo o environmentálny projekt, tak ich program sa niesol v duchu spoznávania nórskej prírody. Navštívili interaktívne múzeum Klimahuset, školu SKI videregående skole a jej areál, absolvovali plavbu loďou a v neposlednom rade trávili čas aj s inými žiakmi zo slovenských škôl, ktoré sa taktiež zapojili do projektu.

           

           

           

           

          _______________________________________________________________________________

           

          Deň Zeme, 21.04.2023

          Dňa 21.4.2023 pri príležitosti Dňa Zeme na našej škole sa žiaci tried 1. ročníka v sprievode vyučujúcich ENV zúčastnili aktivít v školskej záhrade. Čistili záhony s vysadenými rastlinami, pomáhali pri sadení nových kríkov a záhonov, zbierali odpadky v areáli školských záhrad, školského dvora a priestorov v okolí školy. V interiéri školy žiaci pripravovali projekty a prezentácie zaujímavých prírodných oblastí regiónu. Deň Zeme si žiaci pripomenuli aj v triedach na triednických hodinách, v triedach si pripravili nástenky k tomuto dňu. Diskusii o potrebe ochrany Zeme pre život nasledujúcich generácií venujú pozornosť tradične vyučujúci na hodinách biológie, geografie, chémie a ďalších predmetov.

          Aktivity Dňa Zeme sa konali ako súčasť projektu Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu SK - Klíma.

             

          __________________________________________________________________________________

          Deň vody, 22.03.2023

          Dňa 22.03.2023 sme si na našej škole pripomenuli Svetový deň vody. Žiaci pod vedením učiteľov sa rozhodli usporiadať environmentálnu aktivitu ku Dňu vody, ktorej cieľom bolo zvýšiť povedomie o dôležitosti vody a zároveň prispieť k ochrane našich vodných zdrojov. Žiaci analyzovali vzorky vody z rôznych vodných zdrojov a tokov v našom regióne s cieľom zistiť ich chemické zloženie a čistotu. Na záver o svojich zisteniach vzájomne diskutovali.

          Deň vody nám pripomenul, že voda je náš najcennejší zdroj a veríme, že aj naše malé úsilie môže viesť k veľkým pozitívnym zmenám.

          Aktivity Dňa vody sa konali ako súčasť projektu Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu SK - Klíma.

                 

                   

          __________________________________________________________________________________

          Deň otvorených dverí, 01.02.2023

          Dňa 1. februára 2023 sa na našej škole uskutočnil Deň otvorených dverí.  Približne 200 návštevníkov si vychutnalo atmosféru tohto dňa v priamom prenose.

          Študenti a pedagógovia topoľčianskeho gymnázia si pre nich pripravili pestrý program, prezentácie projektovej činnosti gymnázia, napr. projekt Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne, Erasmus+ a podobne. O tom, že život na našej škole zvonením nekončí, sa žiaci základných škôl presvedčili na vlastné oči.

          Každý, kto v tento výnimočný deň k nám zavítal, mal možnosť si prezrieť priestory školy v sprievode našich žiakov. Zároveň sa účastníci Dňa otvorených dverí dozvedeli mnohé podrobnosti o možnostiach štúdia na našom gymnáziu.

          Opísať atmosféru tohto dňa nie je možné slovami, jednoducho ju treba zažiť.

             

            

            

            


           

          TV CENTRÁL 

           

           

           

          ____________________________________________________________________

           

          Žiacke vedecké sympózium, 18.11.2022

           

          Vedenie školy, pedagógovia, žiaci v spolupráci s odborníkmi z univerzít na pôde Gymnázia, Ul. 17. novembra 1180, Topoľčany dňa 18.11.2022 zorganizovali 3. ročník podujatia pod názvom Žiacke vedecké sympózium.

          Cieľom podujatia bolo zapojenie mladých ľudí do bádania a objavovania, ďalej motivovať ich k aktívnemu učeniu sa a vedátorstvu. Zámerom bolo tiež na základe získaných vedomostí naučiť ich chápať závislosť človeka od prírody. Aktivitou sme chceli prispieť ku kvalitnejšiemu porozumeniu vzťahov medzi prírodou, vedou, technikou, prispieť k popularizácii vedy ako takej a k ochrane prírodného bohatstva.

          Práce žiakov, resp. projekty  boli v podobe prezentácií, posterov (plagátov), priestorových modelov, multimediálneho spracovania a pod. V rámci prehliadky súťažiaci prezentovali výsledky svojej vedeckej práce, pričom pri prezentácii vysvetlili východiskovú situáciu (dôvod spracovania problematiky), spôsob stanovenia si cieľa práce, metódy riešenia problému, vlastné výsledky, zistenia a na záver interpretovali vlastný názor na danú problematiku. Žiaci preukázali nielen výborné komunikatívne zručnosti, distingvovaný rečový prejav, ale aj zodpovednosť a sebakritiku.

          Pri organizácii podujatia pod názvom Žiacke vedecké sympózium sme spolupracovali s odborníkmi z rôznych univerzít.

          Žiaci sa zúčastnili odborných prednášok na tému vykonávania jedinečných laboratórnych analýz zameraných na sledovanie reprodukcie ľudí a zvierat, tvorbu cievnych kapilár či problematiku "liečby" rakoviny. Oboznámili sa s výsledkami vedy a výskumu a ich spôsobom aplikácie do praxe.

          Žiacke vedecké práce po odbornej stránke hodnotili naši vzácni hostia: prof. Ing. Norbert Lukáč, PhD. s ostatnými vedeckými pracovníkmi z Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre, prof. Ing. Jozef Golian, Dr. a Ing. Michal Čelechovský z Katedry hygieny a bezpečnosti potravín z SPU v Nitre. Ďalej Mgr. Imrich Jakab, PhD. z Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre, naši priatelia z družobnej školy z Gymnázia v Otrokoviciach a mnohí ďalší. Medzi hosťami boli aj zástupcovia NSK a miestnej samosprávy, členovia rady školy, triedni dôverníci a iní priatelia školy. Všetci prítomní hostia, ale aj žiaci našej školy mali možnosť hlasovať za najlepší projekt.

          Súťažnej prehliadky sa zúčastnilo viac ako 60 žiakov pod vedením svojich pedagógov. Prezentovaných bolo 22 bádateľských aktivít z prírodovednej, humanitnej a environmentálnej oblasti.

          Účastníci si mohli pozrieť projekty ako napríklad Biology in English, Pátranie po predkoch – ukážka historického výskumu, Železnice Topoľčian a okolia, Sila vákua, Tajomstvá červenej bazalky, Čo dokáže hliník?, Kvalita vody  aktivity z oblasti robotiky a mnoho ďalších.

          Zoznam všetkých prác s anotáciami sú v prílohe článku.

          Na záver podujatia riaditeľka školy a prítomní hostia odovzdali ceny najúspešnejším žiackym projektom, ktoré získali najviac hlasov od hlasujúcich:

          1.miesto - Germanizmy v slovenčine

          2.miesto – Povstalecké ženy

          3.miesto – Srdce očami biológa a fyzika

          Cenu vedcov získali projekty Srdce očami biológa a fyzika a Destilácia esenciálnych olejov.

          Cena riaditeľa školy Gymnázium Otrokovice bola odovzdaná projektom Povstalecké ženy a Pôda.

          Riaditeľka školy ocenila projekty Fibonacciho postupnosť v umení, Čarovné blesky a Robotika – Skúmanie faktoru rýchlosti.

          Veríme, že rozmanitosť prezentovaných aktivít a bádateľských činnosti podnieti záujem žiakov zapojiť sa do podujatia aj v budúcom ročníku.

           

                                                                                                           

           


           

           


           

          Odborná exkurzia na Gymnáziu, Mládežnícka 22, Šahy

          Dňa 27.10.2022 sa výber žiakov našej školy zúčastnil záverečnej konferencie projektu našej partnerskej školy Gymnázia, Mládežnícka 22, Šahy. Účastníkov konferencie sme oboznámili s cieľmi a hlavnými činnosťami nášho projektu Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej učebnej zóne, ktorý realizujeme vďaka finančnej podpore z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu SK-Klíma. Spolufinancovanie projektu poskytol zriaďovateľ školy – Nitriansky samosprávny kraj. Žiačky Alexandra Mihalíková a Emily Rodriguez predstavili niektoré zrealizované aktivity projektu.

          Video zo záverečnej konferencie: Záverečná konferencia projektu Gymnázia, Mládežnícka 22, Šahy

          Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s naším projektovým partnerom.

              

            

           


           

          Odborná exkurzia z environmentálnej výchovy

          Dňa 5. 10. 2022 sa 44 žiakov z tried 1. a 2. ročníka zúčastnilo v sprievode vyučujúcich Mgr. S. Krajčíkovej a RNDr. M. Krajčíka odbornej exkurzie z environmentálnej výchovy v stredisku ENV Dropie v Zemianskej Olči.

          Odborná exkurzia sa konala ako súčasť projektu Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu SK - Klíma.

          Žiakov zaujalo unikátne prírodné prostredie strediska a aktivity, ktoré realizovali s nimi pracovníčky centra ENV. Na spiatočnej ceste žiaci navštívili lodný mlyn v Kolárove.

                                                             

           


           

          Študentská vedecká konferencia

          Dňa 27. 6. 2022 sa v rámci projektu Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne uskutočnilo školské kolo študentskej vedeckej konferencie . Konferenciu slávnostne otvorila príhovorom pani riaditeľka PaedDr. Martina Mazáňová, PhD., v ktorom všetkých žiakov srdečne privítala a oboznámila ich s cieľmi projektu.

          Úlohou žiakov bolo priblížiť akým spôsobom prežili environmentálny deň, aké aktivity realizovali, a či splnili vopred vytýčený cieľ. Žiaci boli rozdelení do dvoch súťažných kategórii:  I. kategóriu tvorili žiaci  tried I. - IV. ročníka osemročného gymnázia a II. kategória bola určená pre triedy 1. - 3. ročníka štvorročného a V. - VII. ročníka osemročného gymnázia.

          Študentov hodnotila odborná komisia, ktorej členmi boli PaedDr. Martina Mazáňová, PhD., Mgr. Soňa Krajčíková, Mgr. Andrea Gajdošová a Mgr. Katarína Kuricová.

          Súčasťou prezentácií neboli len fotografie, ale aj názorná ukážka aktivít či kvíz pre publikum. Žiaci gymnázia pristúpili k školskému kolu študentskej vedeckej konferencie veľmi zodpovedne a tak rozhodovanie poroty nebolo jednoduché. Po vyhlásení víťazov sme sa so študentmi rozlúčili a na záver ich ponúkli sladkou odmenou.

          S veľkou radosťou sme konštatovali, že vyučovanie v exteriéri v podobe Enviro Day prinieslo žiakom veľa úsmevu na tvári a elánu pokračovať v ochrane našej prírody.

                                     

           


          Odborná exkurzia z environmentálnej výchovy

          Dňa 6. 6. 2022 sa 24 žiakov štvorročného gymnázia v sprievode RNDr. M. Krajčíka a Mgr. S. Krajčíkovej zúčastnilo odbornej exkurzie z environmentálnej výchovy.

          Odborná exkurzia sa konala ako súčasť projektu Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu SK - Klíma.

          Na turistickej vychádzke v Jánošíkových dierach si prezreli sústavu tiesňav a kaňonov v NPR Rozsutec v Krivánskej Malej Fatre, vystúpili k soche Jánošíka a na rozhľadňu Terchovské srdce nad obcou Terchová.

                

               

           


          ENVIRO DAY

          Dňa 23. 5. 2022 sa naši študenti zapojili do environmentálnych aktivít, ktoré sme spoločne realizovali nielen na školskom dvore, ale aj v parku či v kompostárni. Cieľom týchto aktivít bolo rozvíjať u študentov potrebu ochrany životného prostredia a prispieť k rozvoju zodpovednosti za zlepšenie kvality životného prostredia. Zábavných a kreatívnych nápadov ako splniť náš vytýčený cieľ  bolo naozaj veľa. Pobyt v prírode na nás vplýval pozitívne a preto sme sa rozhodli napísať báseň či nakresliť komiks.

          Za účelom zníženia spotreby plastových tašiek sme si ukázali ako vyrobiť vlastnú nákupnú tašku zo starého, na prvý pohľad nepotrebného trička. Aktivít sa zúčastnili aj naši najmladší žiaci, ktorí sa naučili separovať odpad. Pri praktickej výučbe sme nezapojili len naše šikovné ruky, ale aj nohy.

          Počas prechádzky po Mestskom parku a Parku športovcov sme sa dozvedeli kedy boli parky založené a koľko drevín sa v nich vysadilo. Skutočný rok založenia parkov sme potvrdili aj tým, že sme vypočítali vek niektorých stromov na základe obvodu ich kmeňa.

          Niektorí študenti z prvého a druhého ročníka navštívili miestny zberný dvor a kompostáreň, kde sa dozvedeli postup práce pri triedení komunálneho a priemyselného odpadu, výkupu, separácie a predaji druhotných surovín či výkupu nebezpečných odpadov. Environmentálny deň sme spojili aj s čistením a úpravou židovského cintorína, čím sa naši žiaci okrem iného dozvedeli aj niečo o jeho histórii.

          Rozvíjať spoluprácu detí  pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni nám pomohli aj odborní asistenti z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre z Katedry ekológie a environmentalistiky, ktorí strávili Enviro Day spolu s nami. Pevne veríme, že environmentálny deň podporil aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby a prispel tak k rozvoju lásky a úcty k prírode u žiakov v praktickom ponímaní.

                               

           


           

          HOR SA DO ZÁHRADY!

          Naša školská záhrada postupne nadobúda nový vzhľad. Realizujeme plánované tvrdé opatrenia:

          • revitalizácia školskej záhrady na ekologickú učebňu s externým vzdelávacím chodníkom - revitalizácia záhrady strojnou technikou (odstránenie divo rastúcich kríkov a starých drevín, orezanie stromov a kríkov, vyrovnanie terénu, vyrovnanie terénu pre eko učebňu, renováciu záhradných lavičiek),
          • výstavba hmyzích domčekov a ekologické záhradníctvo v školskej záhrade - 2 hmyzie domčeky, pocitový chodník, 1 bylinková špirála, vtáčie búdky.

           

          Záhrada - výsadba a pokračujúce zmeny

                         

           

          Záhrada - prvé zmeny

                   

           

          Záhrada - pôvodný stav

              


           

          ÚVODNÁ ONLINE KONFERENCIA K PROJEKTU ACC03P02

          Úvodná konferencia sa uskutočnila online formou 25. mája 2021 a zúčastnili sa jej zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja, primátorka Mestského úradu v Topoľčanoch, projektoví partneri ako aj ďalší príjemcovia grantu a žiaci ZŠ a SŠ v Topoľčanoch.

          Celú online konferenciu moderovali naši žiaci Emma Podobová a Marek Schӧn. Po úvodnom príhovore riaditeľky školy PaedDr. Martiny Mazáňovej, Phd., žiaci Filip Gono a Matúš Hlocký v krátkosti predstavili náš projekt, jeho ciele a plánované aktivity. Konferencia pokračovala predstavením programu SK-KLÍMA, ktorý prezentoval zástupca MŽP SR Ing. Denis Knotka a príhovorom primátorky mesta Topoľčany Judr. Alexandry Gieciovej.

          Ďalej sa dostali na rad zástupcovia partnerov – Mgr. Imrich Jakab, PhD. z Fakulty prírodných vied UKF v Nitre, PhDr. Tatiana Wenclová z Gymnázia, Mládežnícka 22, Šahy a doc. PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD. z OZ VAU - Občianske združenie Viac ako učenie. Zástupcovia nášho nórskeho partnera Råholt ungdomsskole sa z pracovných dôvodov nemohli online konferencie zúčastniť, ale poslali prezentáciu, prostredníctvom ktorej sa predstavili všetkým zúčastneným.

          Na záver žiaci a žiačky našej školy (Alexandra Mihalíková, Emily Rodriguez, Alexandra Svoradová, Nikoleta Marciová a Marek Bartoš) predstavili niekoľko úspešných projektov, ktoré boli prezentované vrámci súťaže Žiacke vedecké sympózium.

          Môžeme konštatovať, že úvodná online konferencia bola úspešná a už teraz sa tešíme na spoluprácu a realizáciu jednotlivých projektových aktivít.

          Prihovor_riaditelky_skoly.pdf

          Environmentalny_vyskum.pptx

          Raholt_Secondary_School.pptx

            

           


           

          TVORÍME A SPOLUPRACUJEME

          Prvé stretnutie s naším projektovým partnerom Mgr. Imrichom Jakabom, PhD. z Fakulty prírodných vied UKF v Nitre sa uskutočnilo 14. apríla 2021. Pán Jakab prezentoval návrhy edukačného materiálu a učebných pomôcok o zmierňovaní a prispôsobovaní sa klimatickým zmenám.

                   

           


           

           

          ÚVODNÁ ONLINE KONFERENCIA K PROJEKTU ACC03P02

           

          Vážení rodičia, milí žiaci,

            

          v mene Gymnázia, Ul. 17. novembra 1180, Topoľčany Vás pozývame na úvodnú online konferenciu k projektu ACC03P02 Environmentálny výskum v interiérovej a exteriérovej náučnej zóne“ v rámci programu SK-Klíma "Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy”, financovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu v programovom období 2014-2021, ktorá sa uskutoční dňa 25. 05. 2021 o 10.00 hod. 

           

          Pozvanka_ACC03P02__25.5.2021_.pdf

           

          Konferencia sa uskutoční online prostredníctvom aplikácie MS Teams. 

            

          Registrácia na podujatie je možná prostredníctvom nasledovného linku

          https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScK2CmjfEMFXOGbo8NEMC7LZIeYf6nQc_RJIsoVMuiH9UaBnA/viewform?usp=sf_link

          Prihlásenie sa na podujatie je možné prostredníctvom nasledovného linku:

          https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_Y2EzZmJjZjMtNWIxYi00MzY5LWI2MDUtMThkYTM2OTAyYmVh%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2235877b15-4fe8-4f5a-803e-c80d5e4bc206%22%2c%22Oid%22%3a%220b6b083a-7959-42c8-b0d3-905c67d317a5%22%7d

           

    • Kontakty

      • Gymnázium
      • +421 38 532 47 47, +421 911 195 626
      • Ul. 17. novembra 1180, 955 01 Topoľčany Slovakia
      • 038/ 532 47 47
      • 038/ 532 64 47, 0911 195 626
      • Po - Pia 8.00 - 14.00 V čase letných prázdnin sú úradné hodiny pre verejnosť vymedzené od 8.00 do 12.00 hod.
      • Pre kontakt so zamestnancami uveďte na vrátnici meno zamestnanca. Súkromné mobilné telefónne čísla neposkytujeme.
      • Webová stránka https://gymtop.edupage.org/ sa v čo najväčšej miere snaží o dodržiavanie platnej legislatívy ohľadne prístupnosti webových stránok – novely č. 570/2009 zákona č. 275/2006 Z.z. o informačných systémoch verejnej správy a platného výnosu.
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje
  • Staňte sa naším fanúšikom