Obráťme sa k slnku a tiene sa stratia
Zámerom je zrealizovať projektové vyučovanie prírodovedných predmetov pod názvom „Obráťme sa k slnku a tiene sa stratia“ pre žiakov 1. a 2. ročníka štvorročného gymnázia a 5. - 6. ročníka osemročného gymnázia. Žiaci sa oboznámia s aplikáciou fotovoltiky ako alternatívneho zdroja energie, s využitím dát v rámci predmetov matematika, fyzika a environmentálna výchova.
V projekte využívame interaktívnu komunikáciu, hľadanie riešení problémov, tvorbu projektov a príbehov z oblasti fyziky, matematiky a environmentálnej výchovy. Žiacke projekty, príbehy, demonštračné aktivity budú spracované vo forme krátkych videonahrávok, posterov a zverejnené budú na webovej stránke školy pre učiteľov z iných škôl. Zistia, či slnko pomáha šetriť naše peniaze i prírodu, ako počasie vplýva na výrobu, naučia sa spracovávať a vyhodnocovať dáta prostredníctvom grafov, vytvoria podnikateľský plán založený na údajoch z fotovoltiky a vývoja ceny elektriny, zistia či fotovoltický článok a živý organizmus majú niečo spoločné, porozumejú fyziologickým javom živých organizmov a vplyv slnka na ich životné prejavy a pod. Realizované aktivity naplnia očakávania aj slabšie prospievajúcich žiakov a umožnia im zažiť pocit úspechu a radosti z tvorivej činnosti, t.j. obrátia sa k slnku poznania a tiene z obáv sa stratia.
Práca na projektoch zameraných na objavovanie prírodovedných javov, aplikáciu dát z výroby alternatívneho zdroja energie – fotovoltiky, monitorovanie životného prostredia, spoznávanie životných procesov u živých organizmov žiakom umožní hlbšie preniknúť do danej problematiky, rozvíja divergentné a kritické myslenie, pričom sa žiaci učia získavať empirický materiál, spracovávať informácie, vyhodnocovať a prezentovať vlastnú tvorivú prácu.
K tomu je potrebné vytvoriť inšpirujúce prostredie (náučnú zónu), v ktorom môžu žiaci prirodzene zbierať empirický materiál, spoznávať prírodu, samostatne bádať a zdieľať svoje projekty s ostatnými žiakmi.
Žiacke projekty budú pozostávať z nasledujúcich častí:
- východisková situácia,
- zadefinovanie cieľov,
- metodológia,
- výsledky a zistenia,
- záver – návrhy riešení, vyjadrenie vlastného konštruktívneho názoru (podloženého dôkazmi).
V predloženom projekte sme navrhli aktivity, ktoré budú viesť k skvalitneniu výučby matematiky, fyziky, environmentálnej výchovy v 1. a 2. ročníku štvorročného gymnázia a v 5. - 6. ročníku osemročného gymnázia zameranej na podporu aktívneho učenia sa a rozvíjania schopností žiakov. Všetky aktivity (projekty, príbehy, demonštračné aktivity) budú zverejnené na webovej stránke v podobe videí a budú inšpiráciou pre iných učiteľov.
Zároveň sa učitelia, žiaci a verejnosť zúčastnia Žiackeho vedeckého sympózia. Prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania budú naši žiaci odovzdávať poznatky mladším spolužiakom a motivovať ich k výučbe prírodovedných predmetov.
Prepojenie poznatkov z matematiky, fyziky a environmentálnej výchovy aplikáciou dát z fotovoltiky s vlastnou prácou žiakov (starostlivosť o rastliny, zbieranie empirického materiálu a pod.) umožní žiakom dosiahnuť úspech a vlastnú realizáciu.
Uvádzame príklady námetov na žiacke projekty:
Ako nám slnko pomáha šetriť naše peniaze i prírodu?
Ako mi predpoveď počasia pomohla?
Čo mi prezradili grafy z fotovoltiky?
Ako nám minulosť ukáže budúcnosť?
Má živý organizmus a fotovoltický článok niečo spoločné?
Trvanie projektu: 12/2024 – 06/2025 Výška dotácie: 2 930 € Projekt finančne podporený: Nadácia ZSE