Udalosti na tzv. nemčickom kopci
Názov projektu: Židovský cintorín v Topoľčanoch
Udalosti na tzv. nemčickom kopci
Nemecké vojská vstúpili do Topoľčian 3.9.1944. Za pomoci tunajších členov Hlinkovej gardy pripravili plán na likvidáciu posledných Židov žijúcich v meste a v okolí. Miestne úrady im vydali mená a adresy Židov. Dva dni trvalo zatýkanie Židov. Zhromaždili ich na okresnom súde a odtiaľ ich autami previezli na tzv. nemčický kopec. 11. 9. 1944 policajný oddiel Sonderkomanda z Viedne vykonal masovú vraždu.
Pred popravou museli muži vykopať hrob a následne boli usmrtení strelou do tyla. Potom prišli na rad ženy a deti, ktoré sa na vraždenie museli pozerať. Najmladšie dieťa malo 3-4 mesiace. Po zahrabaní obetí prešiel po masovom hrobe pásový voz, aby ho utlačil.
V máji 1945 sa konala exhumácia. V masovom hrobe sa nachádzalo 62 obetí. Ich telá boli s veľkou úctou pochované do spoločného hrobu v strede židovského cintorína.
V júli 1989 bol za účasti niektorých pozostalých a mnohých významných osobností slávnostne odhalený pamätník, venovaný ich pamiatke.
Pietna spomienka na židovských spoluobčanov
10. septembra 2014 sme si pripomenuli 70. výročie udalosti z tzv. nemčického kopca. Tento slávnostný akt prebiehal na Židovskom cintoríne v Topoľčanoch pri spoločnom hrobe obetí holokaustu. Tejto udalosti sa zúčastnili predstavitelia všetkých kresťanských cirkví v Topoľčanoch, predstavitelia topoľčianskej samosprávy, preživší rodáci žijúci na Slovensku, zahraniční hostia z Izraela, Austrálie, Kyjeva, príbuzní obetí holokaustu, ale aj široká verejnosť. Spomienky na túto udalosť sa zúčastnili aj žiaci a učitelia základných a stredných škôl v Topoľčanoch. Počas tejto spomienky sa čítali mená obetí a svedectvá očitých svedkov.
Pietna spomienka na židovských spoluobčanov bola iniciovaná aj hnutím zmierenia TJCII a kresťanskými cirkvami v Topoľčanoch. Zástupcovia všetkých kresťanských cirkví vo svojich príhovoroch vyjadrili svojim blížnym zo židovského národa ľútosť a ospravedlnenie za zlé činy obyvateľov okresu Topoľčany voči Židom počas druhej svetovej vojny aj po jej skončení.
Mesto Topoľčany dalo na znak úcty obetiam holokaustu vyhotoviť 62 žulových kociek, ktoré sú umiestnené pod pamätníkom.
Spoločný hrob 62 obetí
Pietna spomienka
Pietna spomienka
Ing. P. Baláž, primátor mesta
a W. Fried
Ing. I. Rintel, predseda ÚZ ŽNO
Spomienky W.Frieda
A. Gatciová a P. Hatala,
študenti gymnázia
Účastníci pietnej spomienky
Exhumácia obetí
Exhumácia obetí