Úlohy a ciele lyžiarskeho kurzu (LK)
Všeobecným cieľom telesnej a športovej výchovy ako vyučovacieho predmetu je umožniť žiakom rozvíjať kondičné a koordinačné schopnosti na primeranej úrovni, osvojovať si, zdokonaľovať a upevňovať pohybové návyky a zručnosti, zvyšovať svoju pohybovú gramotnosť, zvyšovať všeobecnú pohybovú výkonnosť a zdatnosť, prostredníctvom vykonávanej pohybovej aktivity pôsobiť a dbať o zdravie, vytvárať trvalý vzťah k pohybovej aktivite, telesnej výchove a športu s ohľadom na ich záujmy, predpoklady a individuálne potreby ako súčasť zdravého životného štýlu a predpokladu schopnosti celoživotnej starostlivosti o vlastné zdravie. V rámci vzdelávacej oblasti telesná výchova, zdravie a pohyb, má svoje postavenie lyžovanie, ako pohybová kompetencia, ktorá je kombináciou multifunkčných vedomostí, motorických zručností a praktických postojov človeka. Tieto sú nevyhnutné pre pohybový rast, fyzický, psychologický a motorický rozvoj, motorický výkon.
Aktuálny stupeň rozvoja vedných disciplín – biomechaniky, psychológie, pedagogiky významne prispel k dôkladnejšiemu poznaniu motorickej stránky lyžovania a k zefektívneniu procesu jeho výučby. Špecifickosťou podmienok pohybu a prostredia pomáha lyžovanie vypestovať u človeka trvalý záujem o telesný pohyb vo voľnej prírode. Lyžovanie vedie žiakov k správnemu vzťahu k zdravému životnému štýlu a k prírodnému prostrediu a k jeho ochrane. Lyžovanie zaraďujeme medzi športové činnosti, ktoré charakterizuje premiestňovanie sa v prírodnom prostredí, adaptovaním sa na zmeny tohto prostredia. Zmyslom je, aby žiak spoznal pôsobenie a využitie prírodných síl na realizáciu telovýchovných a športových činností.
CIELE LK:
- dosiahnuť osvojenie základov techniky lyžovania,
- dosiahnuť bezpečné ovládnutie lyží v primeranom lyžiarskom teréne optimálnou lyžiarskou technikou,
- dosiahnuť osvojenie poznatkov o lyžiarskom výstroji a o nebezpečenstvách zimnéhopobytu v horách,
- dosiahnuť poznanie a uvedomenie si povinnosti rešpektovania pravidiel správania sa lyžiara na zjazdovkách,
- dosiahnuť zodpovedajúcu úroveň vedomostí a zručností, návykov v lyžovaní,
- dosiahnuť veku, pohlaviu a zdravotnému stavu primerané výsledky v raste výkonnosti v lyžiarskych činnostiach,
- vytvoriť u žiakov trvalý vzťah k lyžovaniu,
- umožniť žiakom hlbšie si osvojiť základy lyžiarskeho športu a tak vytvárať predpoklady pre ich trvalý vzťah k tejto činnosti,
- vytvoriť vzťah k prírode a k jej ochrane,
- koordinovať správanie sa v kolektíve a spoločnosti,
- spoznávať mimoškolské prostredie a vedieť sa v ňom orientovať.
Pohyb v zimnej prírode zanecháva nezabudnuteľné estetické zážitky a nemalou mierou prispieva k vytvoreniu duševnej pohody a životného optimizmu. Mnohotvárne podmienky zasneženého prírodného prostredia priaznivo pôsobia na organizmus človeka. Vytvárajú pozitívne fyziologické zmeny, ktoré prispievajú k jeho všestrannému telesnému rozvoju.