Taliansko, Liceo Statale Vito Capialbi, Vibo Valentia

V rámci projektu Inšpirovaní Európou, vďaka finančnej podpore Európskej únie a programu Erasmus+ sa traja pedagógovia našej školy zúčastnili aktivity s názvom - job shadowing.

Takýto typ aktivity vyžaduje školu, ochotnú investovať najmä čas na organizačné zabezpečenie celej akcie, počas ktorej sa učiteľ stáva „pozorovateľom“ osoby, ktorá žije svoj každodenný pracovný život. Pilotný projekt Erasmu+ rozbehlo aj topoľčianske gymnázium. Pre mňa a moje dve kolegyne Lucku Lojkovú a Katku Kuricovú znamenal prvú unikátnu príležitosť zažiť „pracovný deň" s talianskymi kolegami.

Hosťujúcou školou sa pre nás na jeden podnetný týždeň stalo Liceo Statale Vito Capialbi v talianskom meste Vibo Valentia. Náplňou mobility boli hospitácie na vyučovaní predmetov anglický jazyk, matematika a biológia a s nimi spojené pozorovanie pri práci. Zároveň sme mali možnosť oboznámiť sa so štúdiom na škole, absolvovať zaujímavé prednášky a dozvedieť sa veľa informácií aj o samotnom vyučovaní. Súčasťou mobility bolo aj spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok mesta Vibo Valentia a provincie Kalábria.

Poďakovanie patrí riaditeľovi školy Ing. Antonellimu Scalamandrè a všetkým ostatným vyučujúcim, ktorí nám počas nášho pobytu boli veľkou pomocou a oporou.

Mgr. Ľubica Candráková

Podrobnejšie informácie o učiteľskej mobilite v Taliansku  (tu)

Chorvátsko, Gymnázium Vladimíra Nazora Zadar

Učitelia Gymnázia, Ul. 17. novembra 1180, Topoľčany Mgr. Katarína Dřízhalová, PaedDr. Ľubica Bebjaková, Mgr. Eva Kúdelová a Mgr. Soňa Krajčíková v dňoch 15.05.2023 – 19.05.2023 absolvovali v rámci Programu Erasmus+ aktivity "Job Shadowing" na Gymnáziu Vladimíra Nazora Zadar v Chorvátsku.

Cieľom učiteľskej mobility bolo pozorovanie práce učiteľov na chorvátskom gymnáziu na hodinách chémie, matematiky, informatiky, biológie a geografie. Hospitujúcim učiteľom sa okrem domácich učiteľov daných predmetov venovala pani riaditeľka Sandra Šango a pani psychologička Maja Kokorić Škara, ktorá bola koordinátorkou Programu Erasmus+ na chorvátskom gymnáziu. Naši učitelia mali možnosť oboznámiť sa so Školským vzdelávacím programom chorvátskeho gymnázia, špecifikami systému vzdelávania, porovnať ho s našim Školským vzdelávacím programom. Cenné z pohľadu našich učiteľov bolo poznanie osvedčených metód a foriem práce kolegov na chorvátskom gymnáziu. Naši učitelia tiež mali možnosť poznať aj názory na systém edukácie z pohľadu chorvátskych žiakov. Oceňujeme priateľskú atmosféru na škole a množstvo získaných informácií, ktoré nám učitelia a žiaci poskytli. Vzájomná výmena skúseností bola užitočná pre našich učiteľov, nezávisle od dĺžky ich pedagogickej praxe. Každý učiteľ sa učí a vzdeláva nepretržite počas svojej praxe a chce učiť zaujímavejšie, pútavejšie. Dokonale sme porozumeli obsahu edukácie v chorvátskom jazyku. Jazykovo zdatní učitelia využili aj komunikáciu v anglickom jazyku, čo bola tiež ideálna príležitosť zdokonalenia sa v tomto jazyku.

Všetci oceňujeme možnosť získavania nových pohľadov na vzdelávanie v zahraničí prostredníctvom učiteľskej mobility. Učiteľská mobilita s cieľom pozorovania práce kolegov v zahraničí sa stala prínosom pre obe strany a priniesla všetkým veľa zážitkov a nových skúseností, ktoré následne uplatnia v procese edukácie.

Mgr. Soňa Krajčíková

Podrobnejšie informácie o učiteľskej mobilite v Chorvátsku  (tu)