• Štúdium na Sicílii vďaka projektu Bližšie k Európe / Erasmus+

Dňa 27. apríla 2024 sme v rámci programu Erasmus+ vycestovali na Sicíliu, kde sme strávili jeden mesiac na strednej škole v meste Messina. Tento pobyt nám priniesol množstvo zážitkov a nových skúseností.

Vďaka štúdiu na miestnom lýceu sme mali možnosť všimnúť si rozdiely v školskom systéme. Hoci po anglicky vedeli iba niektorí učitelia, všetci sa nám ochotne snažili vysvetliť preberané učivo. Veľmi nápomocní boli aj naši spolužiaci. Mali sme tiež príležitosť spoznať miestnu kultúru a životný štýl. Navštívili sme niekoľko historických miest, ako napríklad Castello di Milazzo, katedrálu Duomo di Messina alebo antické grécke divadlo v Taormine.

Náš Erasmus+ pobyt v Messine bol nezabudnuteľným zážitkom, ktorý nás obohatil v mnohých oblastiach. Priniesol nám nové poznatky, priateľstvá a spomienky, na ktoré nikdy nezabudneme. Sme vďační za túto príležitosť a tešíme sa na ďalšie podobné projekty, ktoré nám umožnia objavovať svet za hranicami Slovenska.

Michal Fráter a Dominik Rosa, III.C

Individuálna žiacka mobilita v Španielsku / Erasmus+

V dňoch 24.4.-23.5.2024 sme ako prvé žiačky nášho gymnázia dostali úžasnú príležitosť vycestovať na  individuálnu žiacku mobilitu v rámci projektu Erasmus+. Na jeden mesiac sme sa tak stali študentkami katalánskej strednej školy Montserrat Roig v meste Terrassa v Španielsku.

Spočiatku sme boli dosť neisté a napäté, no vďaka milým domácim to netrvalo dlho. Hneď druhý deň po príchode sme boli srdečne privítané v novej škole. Zvítali sme sa s pani koordinátorkou Annou, vedením školy a novými spolužiakmi. Boli veľmi milí a pozorní. Nie nadarmo sa vraví, že Španieli sú priateľský národ. Od prvých chvíľ bolo vidno kultúrne rozdiely a odlišné postoje. Napríklad predstava cesty do školy 20 minút pešo bola pre našich spolužiakov neprijateľná, no pre nás každodenná prirodzená realita.

Okrem štúdia sme mali možnosť spoznávať španielsku – katalánsku kultúru, zákutia mesta Terrassa, jeho nezameniteľnú atmosféru, miestne špeciality a životný štýl obyvateľov. Potulky po Terrasse i tie po Barcelone sú nezabudnuteľné. Barcelonu sme navštívili niekoľkokrát, no stále v nej bolo čo objavovať. Je to nádherné mesto plné kultúry a na život v nej by si zvykol každý. Vďaka pestrému pôvodu našich spolužiakov sme  mali možnosť zoznámiť sa aj s inými kultúrami, keďže niektorí spolužiaci pochádzali z Maroka, Brazílie či iných kútov sveta.

Výučba prebiehala v katalánčine, čo bolo samozrejme veľkou výzvou, no vďaka prívetivým učiteľom a spolužiakom, to všetko prebiehalo hladko. Študijné výzvy neboli však jediné, ktorým sme museli čeliť. Jazyková bariéra v obchodoch, kedy aj obyčajné nakupovanie šunky prebiehalo dvadsať minút, či vystriedanie štyroch lekárov, pokým aspoň jeden z nich vedel povedať ,,It´s okay!” sú vtipné momenty, na ktoré nikdy nezabudneme. Taktiež sme mali možnosť presvedčiť sa o tom, aký živý národ Španieli skutočne sú a ako ľahko vás vedia prijať za svojich.

To, čo si však z našej mobility odnášame najviac sú nové medzinárodné priateľstvá, nadobudnutá samostatnosť, životné zručnosti, celková schopnosť adaptácie, vynaliezavosť, flexibilita a v neposlednom rade zistenie, aké iné môže vzdelávanie byť. Sme vďačné za možnosť absolvovať takúto zahraničnú mobilitu, ktorá nám priniesla skúsenosti s iným spôsobom života a vzdelávania.

Miriam Mečárová (III.C), Andrea Zubatá a Simona Urbanová (III.D)

• Ul. 17. novembra 1180, 955 01 Topoľčany
        Topoľčany
      • Po - Pia 8.00 - 14.00

V čase letných prázdnin sú úradné hodiny pre verejnosť vymedzené od 8.00 do 12.00 hod.
      • Pre kontakt so zamestnancami uveďte na vrátnici meno zamestnanca.
        Súkromné mobilné telefónne čísla neposkytujeme.