• Udalosti na tzv. nemčickom kopci

Názov projektu: Židovský cintorín v Topoľčanoch

Udalosti na tzv. nemčickom kopci

Nemecké vojská vstúpili do Topoľčian 3.9.1944. Za pomoci tunajších členov Hlinkovej gardy  pripravili plán na likvidáciu posledných Židov žijúcich v meste a v okolí. Miestne úrady im vydali mená a adresy Židov.   Dva dni trvalo zatýkanie Židov. Zhromaždili ich na okresnom súde a odtiaľ ich autami previezli na tzv. nemčický kopec. 11. 9. 1944 policajný oddiel Sonderkomanda z Viedne vykonal masovú vraždu.

Pred popravou museli muži  vykopať hrob a následne boli usmrtení strelou do tyla. Potom prišli na rad ženy a deti, ktoré sa na vraždenie museli pozerať.  Najmladšie dieťa malo 3-4 mesiace. Po zahrabaní obetí prešiel po masovom hrobe pásový voz, aby ho utlačil.

V máji 1945 sa konala exhumácia.  V masovom hrobe sa  nachádzalo 62 obetí.    Ich telá boli s veľkou úctou pochované do  spoločného hrobu v strede židovského cintorína.

V júli 1989 bol za účasti niektorých pozostalých a mnohých významných osobností slávnostne odhalený  pamätník,  venovaný ich pamiatke.

Pietna spomienka na židovských spoluobčanov

10. septembra 2014 sme si pripomenuli 70. výročie udalosti z tzv. nemčického kopca. Tento slávnostný akt prebiehal na Židovskom cintoríne v Topoľčanoch pri spoločnom hrobe obetí holokaustu. Tejto udalosti sa zúčastnili predstavitelia všetkých kresťanských cirkví v Topoľčanoch, predstavitelia topoľčianskej samosprávy, preživší rodáci žijúci na Slovensku, zahraniční hostia z Izraela, Austrálie, Kyjeva, príbuzní obetí holokaustu,  ale aj široká verejnosť. Spomienky na túto udalosť sa zúčastnili aj žiaci a učitelia základných a stredných škôl v Topoľčanoch. Počas tejto spomienky sa čítali mená obetí a svedectvá očitých svedkov.

Pietna spomienka na židovských spoluobčanov  bola iniciovaná aj hnutím zmierenia TJCII a  kresťanskými cirkvami v Topoľčanoch. Zástupcovia všetkých kresťanských cirkví vo svojich príhovoroch vyjadrili svojim blížnym zo židovského národa ľútosť a ospravedlnenie za zlé činy obyvateľov okresu Topoľčany voči Židom počas druhej svetovej vojny aj po jej skončení.

Mesto Topoľčany dalo na znak úcty obetiam holokaustu vyhotoviť 62 žulových kociek, ktoré sú umiestnené pod pamätníkom.

Spoločný hrob  62 obetí

Pietna spomienka