Kvalitné vzdelávanie - cestovný lístok do lepšej budúcnosti

• Geografické vychádzky

• V rámci rozvoja čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti na gymnáziu sa v rokoch 2020 – 2023 realizoval na Gymnáziu, Ul. 17. novembra 1180, Topoľčany vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje projekt Kvalitné vzdelávanie - cestovný lístok do lepšej budúcnosti.

Riadiacim orgánom bolo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, sprostredkovateľským orgánom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Zámerom projektu je inovácia vzdelávania, metód a foriem prostredníctvom integrácie obsahu naprieč predmetmi, zavádzaním projektového vyučovania, zážitkového učenia a nových učebných pomôcok.

Predmetová komisia geografie a environmentálnej výchovy ako mimoškolskú činnosť realizovala geografické vychádzky. Vychádzky sa uskutočnili za účasti 6 vyučujúcich geografie (GEG) a environmentálnej výchovy (ENV), tiež sa zapojili aj vyučujúci chémie, telesnej a športovej výchovy. Vychádzky koordinovala predsedníčka predmetovej komisie geografie a environmentálnej výchovy (PK GEG a ENV). Geografické vychádzky sa realizovali vždy za účasti 2 učiteľov a zúčastňovali sa ich podľa záujmu a možností žiaci v počte od 6 do16 žiakov na 1 vychádzke. Celkovo sa zúčastnilo vychádzok spolu 61 žiakov. Časové trvanie realizačnej fázy vychádzky bolo spravidla 6 hodín, prípravná fáza na vychádzku trvala spravidla 1 hodinu, záverečná fáza 1 hodinu. Vychádzky sa uskutočňovali počas víkendových dní.

Čiastkové ciele geografických vychádzok:

• zvýšiť atraktívnosť mimoškolskej činnosti v predmete geografia prostredníctvom poznania miestneho regiónu,
          • vytvoriť atraktívny krúžok mimoškolskej činnosti zameraný na rast prírodovednej gramotnosti žiakov s cieľom poznávania geografických, environmentálnych, kultúrnych a historických osobitostí miestneho regiónu,
          • aplikovať učivo a získané vedomostí z fyzickej geografie (FG), humánnej geografie (HG) a environmentálnej výchovy (ENV) v rámci terénneho vyučovania zážitkovou formou,
          • podporiť rozvoj predstavivosti, samostatnej práce, práce v skupinách a tímovú prácu,
          • vzbudiť u žiakov záujem o okolitú prírodu a krajinu, ochranu životného prostredia,
          • zlepšiť celkové výsledky žiakov v oblasti prírodovednej gramotnosti v rámci rôznych národných a medzinárodných testovaní.

Zbornik_geografickych_vychadzok.pdf