Už tradične sa v našom meste uskutočnila akcia "Upracme si Topoľčany". V piatok dňa 27.9.2024 sa do akcie zapojili aj naši žiaci tried 1. ročníka s vyučujúcimi Mgr. K. Kuricovou, Mgr. B. Margovou a Mgr. S. Krajčíková.
Odborná exkurzia z ENV v Arboréte Borová hora a FEE TU vo Zvolene
Dňa 26.9.2024 sa zúčastnilo 26 žiakov 1. – 4. ročníka štvorročného gymnázia v sprievode učiteliek Mgr. S. Krajčíkovej a Mgr. A. Haninovej odbornej exkurzie z environmentálnej výchovy.
Najskôr navštívili Arborétum v Borovej hore, ktoré je unikátne výskytom 450 druhov pôvodných stredoeurópskych listnatých a ihličnatých drevín a viac ako ich 1000 rôznych foriem a kultivarov.
Následne sa žiaci premiestnili na Fakultu ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, kde žiakom pracovníci fakulty predstavili tri študijné programy, laboratórium rádioenvironmentalistiky, projekty fakulty, záverečné práce s možnosťou stretnúť sa so študentami fakulty.
Získané poznatky z exkurzie budú môcť naši žiaci využiť aj v budúcnosti pri výbere svojho budúceho povolania.
Mgr. S. Krajčíková
Žiacka konferencia - Rok kresťanskej kultúry
Dňa 18.9.2024 sa konala Žiacka konferencia k Roku kresťanskej kultúry na Slovensku v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Zúčastnili sa jej aj dvaja študenti nášho gymnázia - Nina Paulenová (IV.C) a Dávid Valášek (III.D).
V úvode odzneli príhovory riaditeľky Ponitrianskeho múzea Mgr. Patrície Žáčikovej, podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Ing. Tibora Csengera a nitrianskeho biskupa Prof. ThDr. Viliama Judáka, PhD. Podujatie umelecky obohatil aj popredný slovenský herec Jozef Šimunovič, ktorý predniesol významné dielo z čias Veľkej Moravy, Proglas.
Následne začali súťažiaci s prezentáciou svojich prác. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Kategóriu A reprezentovali ôsmi žiaci druhého stupňa základných škôl a kategória B patrila šiestim študentom stredných škôl a gymnázií.
Naši študenti písali o významných osobnostiach v Nitrianskom kraji. Nina Paulenová sa venovala životnému príbehu kňaza Alfonza Paulena, ktorý to počas života nemal vôbec jednoduché. Cirkev bola počas komunizmu prenasledovaná a sčasti aj zakazovaná. Preto bol aj Alfonz Paulen prenasledovaný a neskôr zatknutý. Momentálne prebieha proces jeho blahorečenia.
Dávid Valášek písal o známom kňazovi pôsobiacom v topoľčianskej farnosti Ladislavovi Dorušákovi. Stal sa kňazom, neskôr kaplánom a kanonikom Trnavskej arcidiecézy. Nenarodil sa síce v tomto regióne, ale zanechal tu veľkú stopu. Zaslúžil sa o výstavby a rekonštrukcie množstva kostolov, škôl, farských úradov, či kalvárie v Topoľčanoch.
Päťčlenná porota to nemala pri rozhodovaní jednoduché. Kontrolovala obsahovú stránku napísanej práce, logickú nadväznosť informácií, bibliografické zápisy, spôsob a rétoriku prezentovania, dodržanie či sformulovanie svojho vlastného záveru. Naším žiakom držali palce aj spolužiaci, ktorí ich prišli podporiť do hľadiska.
V kategórií B zvíťazil náš žiak III.D triedy Dávid Valášek, k čomu mu srdečne blahoželáme. Obom našim študentom ďakujeme za reprezentáciu.
Mgr. B. Margová
Adaptačný program a Osobnostno-sociálny rozvoj
Aj v tomto školskom roku sme pripravili Adaptačný program pre žiakov prvého ročníka. Vďaka rôznym aktivitám sa zoznámili s novými spolužiakmi a našim gymnáziom.
Veríme, že spokojnosť a úsmevy budú zdobiť tváre našich prvákov aj naďalej. Prajeme im príjemné stredoškolské štúdium a veľa úspechov.
Žiaci piateho ročníka absolvovali prvý blok osobnostno-sociálneho rozvoja s názvom Sme jeden tím, ktorý bol zameraný na podporu komunikácie, spolupráce a dobrých medziľudských vzťahov v triednom kolektíve.
PaedDr. Natália Peciarová
Mgr. Ľudmila Siládi Rosová
Odborná exkurzia Auschwitz- Birkenau
Dňa 10.9.2024 naša škola usporiadala dejepisnú odbornú exkurziu do Poľska. Absolvovali sme prehliadku koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau v Osvienčime.
Po príchode do prvej časti koncentračného tábora - Auschwitz, nás čakala novootvorená vstupná hala, kde sa z reproduktorov ozývali mená zosnulých ľudí v tomto tábore. Po tábore nás sprevádzali dve sprievodkyne, ktoré nám okrem života v táboroch porozprávali aj o skutočných príbehoch preživších.
Kráčať po stopách krutej minulosti nenechalo nejedno oko suché. Strach a hrôzu bolo cítiť na každom rohu aj po takmer 80 rokoch od oslobodenia tábora. O pár kilometrov ďalej sa nachádzala druhá, väzňami vystavaná časť tábora - Birkenau. Pri prechode pôvodnou bránou, ktorou prechádzali aj deportovaní ľudia, ktorí boli surovo nahádzaní do dobytčích vagónov, nám prebehol mráz po chrbte. V Birkenau sme si vypočuli ešte desivejšie príbehy ľudí, ktorí museli znášať každodenné utrpenia v podobe zlých hygienických podmienok, epidémií, problémami s potkanmi či teplotou v barakoch.
Minulosť je niečo, na čo by sme nikdy nemali zabudnúť ak nechceme, aby sa niečo podobné ešte niekedy zopakovalo.
Laura Drábiková, IV.D
Povstalecké ženy alebo Krátko o účasti žien v SNP
Počas druhého septembrového týždňa sa naši žiaci Samuel, Dávid, Lea, Nina, Ema a Elizabeth zúčastnili lektorovania výstavy Povstalecké ženy. Putovná výstava, ktorej autorstvo nesie bývalý študent nášho gymnázia, Marek Schön spolu s občianskym združením Vedieme, tento krát zavítala do Tríbečského osvetového strediska v Topoľčanoch.
Rozpráva príbehy žien z regiónu Horná Nitra, najmä z okolia Baťovian, ktoré sa nebojácne postavili do boja za slobodu počas Slovenského národného povstania. Ich životy história takmer pohltila, no vďaka spomienkam pozostalých a úpornému hľadaniu v niekoľkých archívoch, sa príbehy obyčajných, no výnimočných ľudí podarilo vyniesť na svetlo sveta.
Expozícia ponúka osudy viac ako dvadsiatich žien, ktoré so zbraňou v ruke bojovali na fronte a zapájali sa do ilegálnej činnosti počas druhej svetovej vojny. Zahŕňa aj fotografie či obrazy doplnené k jednotlivým príbehom.
Niektoré z nich pokrýva tajomstvo, ktoré bude už navždy pochované v minulosti. Ich odvaha v neľahkých časoch zachránila mnoho životov. Sú dôkazom toho, akú silu môže mať ľudská odhodlanosť a presvedčenie pre boj za lepší svet. Každá z nich bola hrdinkou, ktorej život nesmie byť zabudnutý.
Elizabeth Hulová, III.D