Čo človeku napadne, keď sa začne skloňovať hlavné mesto Grécka? More, teplo, dovolenka, olivy, antická história,... Presne to nám išlo hlavou, kým sme sa nedozvedeli, že do Atén budú viesť naše kroky vo februári. Počasie nám prialo, a tak sme si náš program predsa mohli užiť ako sa len dalo.
Naše dopoludnia sa niesli v duchu rôznych aktivít v rámci projektu Erasmus+, ale i „job shadowingu.“ A to nie len pre p. prof. Natáliu Peciarovú (ktorá to mala celé „pod palcom“), p. prof. Luciu Lojkovú, no i pre nás v sprievode p. prof. Annamarie Mikulovej.
Zapájali sme sa do vyučovacieho procesu v našej hostiteľskej škole v Maroussi, spoznávali sme sa so študentmi a dozvedeli sme sa ako ich školský systém funguje. Rozdiel od toho nášho bol vidieť už na prvý pohľad. U nás je najhoršia možná známka 5, u nich je však najlepšia 20 a na to, aby prešli, musia dostať známku nad 9,5.
Zatiaľ čo my na hodinách ticho sedíme, píšeme si poznámky a doma stresujeme nad písomkami, Gréci si veľmi poznámky nepísali, skôr debatovali s učiteľmi (niekedy aj medzi sebou) a viedli rozhovory na ťažké žívotné témy. Učia sa formulovať vlastné názory a tolerovať názory iných. Spozorovali sme, že ich hodiny sú oveľa voľnejšie ako tie u nás a že ich školstvo nie je také striktné ako to naše slovenské. Na predmetoch filozofia, dejepis, náboženstvo alebo grécka literatúra bolo vidieť, že sú hrdí na svoju kultúru, jazyk, vieru a bohatú históriu, nakoľko nám o nich veľa (a veľmi nadšene) rozprávali. My sme zase im predstavili našu kultúru, Jánošíka, slávne bryndzové halušky i korbáčiky, a dokonca dali ochutnať Horalky.
Na interaktívnej prednáške v lýceu AYLON sme sa dozvedeli niečo viac o gréckych filozofoch ako Aristoteles, Platón či Sokrates, s ktorými boli aténski stredoškoláci familiárni. Diskutovali sme o tom, prečo je alebo nie je demokracia ideálnou formou politického zriadenia. Po prednáške nás spontánne naučili tanec Sirtaki a na oplátku my ich pesničku Hej sokoly.
Každý deň sme sa po dobrom obede ako Caesar šalát, gyros, či inej gréckej špecialite vybrali objavovať mesto, pretože je naozaj veľké, dokonca má viac obyvateľov ako Slovensko, zvolili sme prepravu metrom... a veru bolo čo pozerať. Posedenie s gréckymi kamošmi pri vlnách mora so zmrzlinou, obdivovanie veľkolepých stavieb Akropoly (najkrajšej a najviac dych berúcej dominante Atén), návštevy miestnych kostolíkov a spontánne rozprávanie sa s kňazom, aby sme pochopili ich kultúru ešte viac. Samozrejme, že ako správni turisti sme neodolali foteniu každej atrakcie či pamiatky, kupovaniu suvenírov a užívaniu si tej Gréckej historickej atmosféry s mačkami pri nohách a koláčikom z neďalekej tradičnej pekárne v ruke. To sú Atény pre nás.
Po pristátí lietadla, ktoré bolo pre viacerých z nás novou skúsenosťou, nás ovial chladný vánok domova. Citrusy, ktoré rástli na každom rohu Atén, vystriedali holé koruny stromov a chladnejšie počasie. Nesťažovali sme sa, pretože Horalky a Slovensko samotné nám veľmi chýbalo. Ďakujeme za skvelú príležitosť, zážitky aj skúsenosti, ktoré sme mohli načerpať v najstaršom hlavnom meste Európy. Vďaka projektu Erasmus+ Grécko už nie je pre nás len miestom na mape. Na tento týždeň nikdy nezabudneme, bol skvelou príležitosťou ukázať Grékom čo-to zo slovenskej kultúry.
Klára Vargová (II.B) a Lenka Macková (II.A)