• Vyrovnávanie sa s minulosťou

Názov projektu: Židovský cintorín v Topoľčanoch

Vyrovnávanie sa s minulosťou

Protižidovské opatrenia v SR počas 2. svetovej vojny a udalosti v septembri 1945 spôsobili odchod židovských spoluobčanov a tým zánik Židovskej náboženskej obce v Topoľčanoch. Obyvatelia mesta sa s týmito udalosťami vyrovnávajú dodnes.

• Čestné občianstvo

V roku 1996 udelil vtedajší primátor mesta Topoľčany Ing. Pavol Segeš čestné občianstvo topoľčianskemu rodákovi Róbertovi Büchlerovi. Čestné občianstvo bolo tiež udelené Tobiasovi Braunovi (Tuvia Beeri), ktorý prežil holokaust a dnes žije v Tel Avive.

• Pamätná tabuľa

25. októbra 1998 bola vo vestibule Strednej odbornej školy na Ulici T. Vansovej odhalená pamätná tabuľa obetiam holokaustu. Na tomto mieste stála kedysi nová synagóga nazývaná aj Veľký židovský kostol. Odhalenia pamätnej tabule sa zúčastnili predstavitelia mesta Topoľčany, zástupcovia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku a zástupcovia topoľčianskych rodákov z Izraela.

• Ospravedlnenie mesta Topoľčany

Mesto Topoľčany sa 23. októbra 2005 prostredníctvom predstaviteľov samosprávy ospravedlnilo bývalým židovským spoluobčanom za krvavé násilnosti, ktoré sa udiali len pár mesiacov po skončení vojny. Vyhlásenie prečítal viceprimátor PaedDr. Ján Emila a primátor Ing. Pavol Segeš odovzdal kópie vyhlásenia predsedovi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku prof. Pavlovi Traubnerovi a pánovi Adolfovi Šimkovi, zástupcovi topoľčianskych Židov z Izraela. Na stretnutí prečítali zoznam zranených Židov a ich konkrétne zranenia.

Článok z pravdy

Odhalenie pamätnej tabule