• NEVIETE SA ROZHODNÚŤ?

Otázky na zamyslenie – pomoc pri výbere VŠ/ povolania

1. Čo ma baví? Čo rád robím vo voľnom čase?
          2. Aké sú moje obľúbené predmety v škole? V čom som dobrý?
          3. Aké sú moje silné a slabé stránky? (spýtaj sa aj tých, ktorí ťa poznajú)
          4. Aké sú moje úspechy?
          5. Aké sú moje pracovné skúsenosti, aký typ práce ma baví?
          6. Aké sú moje sny? Čo by som rád robil,  keby som mal dosť času a peňazí?
          7. Čo obnáša povolanie, ktoré by som rád vykonával?
          8. Poznám niekoho, kto dané povolanie vykonáva?
          9. Aké sú klady a zápory danej profesie?
          10. Bavila by ma daná profesia? Je možnosť vyskúšať si to ako brigádu?
          11. Aká je šanca na uplatnenie?
          12. Ako vyzerá pracovný deň človeka, ktorý vykonáva danú profesiu?  (Pracuje s počítačom/ s ľuďmi/ v tíme/ samostatne...? V akom prostredí pracuje? ...)
          13. Aké je finančné ohodnotenie?
          14. Kde sa dá daný odbor študovať?  (Vyhľadaj zoznam VŠ a študijných odborov)
          15. Aké je uplatnenie a zamestnanosť absolventov?
          16. Aký je učebný plán, odborná prax, obsahová a finančná náročnosť štúdia (školné, učebnice, ubytovanie, cestovanie, možnosť stravovania, voľnočasové aktivity...)?
          17. Poznám niekoho, kto na danej VŠ študuje?
          18. Kedy daná VŠ organizuje deň otvorených dverí?
          19. Aké sú podmienky prijatia a termíny podania prihlášok?
          20. Ako sa najlepšie pripravím na prijímacie pohovory?

POMOC PRI ROZHODOVANÍ

• rozhoduj sa podľa záujmov a predmetov, ktoré ťa bavia a dosahuješ v nich dobré výsledky
          • zostav si zoznam niekoľkých škôl a programov, ktoré pre teba prichádzajú do úvahy, zvažuj všetky alternatívy
          • hľadaj informácie o možnostiach štúdia – web stránky VŠ, kontaktuj súčasných študentov/ absolventov VŠ, ktorých poznáš
          • využi šancu zúčastniť sa Dní otvorených dverí, ktoré organizujú VŠ
          • vyber si študijný program so zreteľom na jeho obsah, predmety, dĺžku štúdia, možnosti uplatnenia v praxi – profil absolventa
          • zváž, či máš dostatočné vedomosti, zručnosti a tiež motiváciu pre danú školu
          • vyberaj si akreditované odbory
          • zváž výber VŠ aj podľa lokality -  SR/ zahraničie
          • zisti si potrebné informácie o profesii, ktorá ťa zaujíma
          • ak potrebuješ pomôcť s výberom, požiadaj o pomoc školskú psychologičku
          • nepodceň prípravu na prijímacie skúšky – užitočné sú napr. prípravné kurzy realizované príslušnou VŠ
          • podanie prihlášky si nenechávaj na poslednú chvíľu!