• Ako som "zvozil" Nórov, alebo beseda s Ondrejom Sokolom nielen o Nórsku a autobusoch...

• 17.10.2019 13:25
      • Literárna cena René - Anasoft litera gymnazistov podporuje čítanie mladých. Ako som vozil Nórov od Ondreja Sokola je jedna z piatich nominovaných kníh v tomto ročníku.

Táto kniha od vydavateľstva Eruditio sú zábavné a bizarné zápisky vodiča autobusu zo severu Európy.

Ondrej Sokol (1980) pracoval ako vodič vo viacerých krajinách, momentálne opäť vozí autobusom Nórov. Ako autor dal o sebe vedieť blogmi, ktoré sa stali takými úspešnými, že vyšli knižne a autor pracuje aj na ďalšom pokračovaní, ktoré vyjde o pár dní. Z prvej časti sa predalo viac ako 10 000 exemplárov, čo je na slovenské pomery viac ako veľký úspech.

• Keď sme si mali zvoliť, koho z pätice vybraných autorov v cene René pozveme na besedu k nám, jednoznačne zvíťazil práve Ondrej Sokol.

Beseda sa konala 14.10.2019 v zborovni našej školy a zúčastnili sa jej žiaci 1.D a 3.D, spolu s ďalšími záujemcami z radov čitateľov zapojených do tohto celoškolského projektu. Na moderátorskú stoličku si sadla Kristína Gulišová (3.D), besedu prednesom spestril Patrik Janjic (IV.OG). Autor sám o sebe tvrdí, že je introvert, ale veľmi ochotne a s humorom sebe vlastným odpovedal nielen na otázky moderátorky, ale aj nás ostatných.

Mali sme možnosť nahliadnuť do vzdialenej krajiny na severe, spoznať naturel ľudí, ich zvyky, prednosti i zápory, dozvedieť sa niečo o iných tradíciách, porovnať Nórsko so Slovenskom skrz viaceré oblasti, ale aj pozrieť sa bližšie na život Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí.

Kniha je zábavným, ale i poučným čítaním a nečudujeme sa, že jej cieľovou skupinou sú prakticky všetci, od tínedžerov po najstaršie publikum. Každý si v nej nájde niečo. Ako povedal sám autor: „Keď sa deje niečo bizarné, nie je mi do smiechu, obvykle to príde až potom. Často sa aj pri tom pretavovaní na papier vôbec nesmejem. Ale vychádzam z toho, že väčšina ľudí sa baví na cudzom utrpení.“

Jeden z porotcov ceny René Anasoft litera knižku zhodnotil takto: "Ondrej Sokol si v knihe Ako som vozil Nórov volí žoviálneho rozprávača, ktorý s nadhľadom zobrazuje peripetie prisťahovalca medzi prisťahovalcami, Slováka pracujúceho na periférii Nórska. Čiastkovými príhodami s politicky nekorektným, ale prívetivým humorom načrtáva väčší obraz, v ktorom dôležitejšie ako rozdiely medzi ľuďmi sú veci, ktoré ich približujú k sebe. Prináša tak typ aktualizujúceho a prístupného populárneho memoáru jemne presahujúceho mimoestetickú žánrovosť. “

Na záver besedy sme nášmu hosťovi odovzdali malú pozornosť, obraz topoľčianskeho autobusu s logom našej školy, ktorý namaľovala Diana Jakubíková (3.D), pohostili ho domácimi koláčmi a poďakovali za zaujímavé rozprávanie, ktoré iste bude mať pokračovanie. Veď nová knižka Ako som vozil Nórov II.,  vychádza už o pár dní.

Magdaléna Martišková